Home / Bałkany / Kosowo / Macedonia i Kosowo podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie kultury

Macedonia i Kosowo podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie kultury

kosovo, macedonia - kurir.mk

Przedstawiciele Macedonii i Kosowa podpisali porozumienie na rzecz wspierania i intensyfikacji współpracy w dziedzinie kultury.

Porozumienie w Prisztinie podpisali macedońska minister kultury Elizabeta Kanczevska-Mileska i kosowski minister kultury, młodzieży i sportu Memli Krasniqi.

Kanczevksa-Milevska i Krasniqi podczas spotkania potwierdzili wzajemne zobowiązania do pogłębienia więzi kulturowych między oboma państwami oraz omówili działania, które będą realizowane w nadchodzącym czasie.

Porozumienie, jak powiedziała po spotkaniu minister Kanczevska-Milevska, pozwoli instytucjom i artystom z obu krajów na swobodne komunikowanie się, a także pobudzi jeszcze bardziej ich współpracę, której rezultatem będzie seria wspólnych projektów i prezentacji.

Oboje zgodzili się, że dotychczasowa współpraca w dziedzinie kultury między obydwoma krajami była owocna i doprowadziła do realizacji kilku projektów związanych z teatrem, muzyką, sztuką i filmem, a także zaowocowała szeregiem publikacji. Na spotkaniu podkreślono ponadto, że w uznanych międzynarodowych festiwalach teatralnych w Macedonii regularnie uczestniczą teatry z Kosowa, w Kosowie natomiast goszczą macedońskie teatry, które wykonują sztuki w języku albańskim. W wyniku współpracy regionalnej realizowane są także wystawy oraz projekty wydawnicze.

Podczas jednodniowej wizyty w Kosowie minister kultury spotkała się także z Editą Tahiri, wicepremier ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Republiki Kosowa.

Źródła: kurir.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE