Home / Bałkany / Bułgaria / Gazociąg Południowy coraz bliżej Bułgarii

Gazociąg Południowy coraz bliżej Bułgarii

Wczoraj odbyło się symboliczne zespawanie rur Gazociągu Południowego, który połączy rosyjskie złoża gazu z ich europejskimi odbiorcami przez dno Morza Czarnego. Na uroczystości w Anapie (Rosja) przybył prezydent FR, Władimir Putin.

Końcowe projekty inwestycyjne budowy gazociągu zarówno na dnie Morza Czarnego, jak i na terytorium Bułgarii, Węgier, Serbii i Słowenii zostały przyjęte w połowie listopada. Jednak nie wiadomo, jaki będzie wpływ postanowień UE na przyszłość gazociągu. Na początku grudnia minister energetyki FR, Aleksandr Nowak oznajmił, że strona rosyjska będzie kontynuować budowę gazociągu, po nadaniu mu przez Komisję Europejską statusu transgranicznej europejskiej sieci (TEN). Umożliwi to nadanie inwestycji statusu projektu narodowego w państwach, które będzie obejmować. Jednocześnie TEN pozwoli wyłączyć Gazociąg Południowy z trzeciego projektu UE i tym samym uniemożliwi dostęp stron trzecich do rurociągu.

Bułgaria oraz Republika Serbska, wchodząca w skład Bośni i Hercegowiny, jako pierwsze nadały inwestycji status projektu narodowego. Podobne zamierzenia ma rząd Republiki Serbii.

Źródło: ria.ru

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE