Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Radykalna kontrola produkcji i sprzedaży artykułów spożywczych z udziałem służb rządowych

Bułgaria: Radykalna kontrola produkcji i sprzedaży artykułów spożywczych z udziałem służb rządowych

Rozpoczęła się 2-tygodniowa akcja ścisłej kontroli rynku rolno-spożywczego z udziałem państwowych organów bezpieczeństwa. Inspekcja całego procesu produkcji, przetwórstwa i sprzedaży, a także importu artykułów mięsnych i mleczarskich ma na celu wykrycie nadużyć finansowych, które przyczyniają się do podwyższenia cen podstawowych produktów żywieniowych mimo dotacji państwowych przeznaczonych na wsparcie sektora hodowli zwierząt.

O wadze operacji świadczy fakt, iż na polecenie premiera Republiki Bułgarii, Bojko Borisowa w przedsięwzięcie zostały zaangażowane: Agencja Bezpieczeństwa Państwowego (Darżavna agencija „Nacionalna sigurnost”), Centralna Agencja ds. Przychodów (Nacionalna agencija za prihodite) i Policja Skarbowa (Ikonomiczeska policija). Dostępność podstawowych produktów żywieniowych znajduje się bowiem w zakresie strategii wewnętrznego bezpieczeństwa narodowego.

Mimo rekordowych środków przekazanych w tym roku (ponad 100 mln EUR) na rozwój krajowej branży, hodowcy i przetwórcy bankrutują, a ceny detaliczne w sieciach sklepów spożywczych są coraz wyższe. Nie wiadomo do czyjej kieszeni trafiają pieniądze podatników. Po środowym spotkaniu premiera i ministra rolnictwa, Mirosława Najdenowa z przedstawicielami sektora hodowli zwierząt, ogłoszono rozpoczęcie weryfikacji. Oczekuje się, że za 2 tygodnie sprawa zostanie rozstrzygnięta.

 

Źródło: bnt.bg, dnes.dir.bg, radioplovdiv.bg

 

About Anna Teklińska

KOMENTARZE