Home / Społeczeństwo / Bałkański funk i polski dancehall i reggae

Bałkański funk i polski dancehall i reggae

SENK ŻE  znane dawniej jako CINQ G

To pierwszy polski dancehallowy zespół istniejący od 2003 roku. Grupę powołał Tomasz Konca (jeden z pierwszych promotorów muzyki dancehall w Polsce, założyciel legendarnej  grupy Tramsmisja). Debiutancka płyta Panama, została okrzyknięta mianem wydarzenia, a kolejny album z autorskimi wersjami przebojów Mieczysława Fogga, wywołał sensację. Grupa gościła we wszystkich mediach, a album Fogga Ragga, otrzymał główną nagrodę Złotego Liścia Retro IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek  Retro. Trzecia płyta Juma, wydana również w podwójnej, limitowanej wersji, ugruntowała pozycję Senk Że na polskim rynku. Wydarzeniem stał się koncert grupy w radiowej Trójce, gdyż porwała ona do tańca zgromadzoną tam, zazwyczaj siedzącą, publiczność. Zdjęcie Senk Że pojawiło się na okładkach City Magazine oraz  Dlaczego. W listopadzie 2010, nakładem wydawnictwa Funkydub, ukazała się kolejna , długo oczekiwana, płyta Senk Że, zatytułowana Mocna 4.
Skład tworzą: Marcin Matuszewski /Duże Pe/- to jeden z najbardziej rozpoznawalnych MC, uznawany za najlepszego freestylowca w Polsce; Piotr Zabrodzki /Mista Pita/- wszechstronny muzyk, genialny kompozytor i aranżer, współtwórca sukcesu Sistars , Baaba i wielu innych..; Filip Jurczyszyn/ doskonały basista współpracujący również Anią Dąbrowską/ oraz Hubert Zemler/ rewelacyjny perkusista, mający na koncie min. współpracę z Agą Zaryan/ i Jose Manuel Alban Juarez / perkusjonalista, min. Maanam, Calle Sol /

cinqg.art.pl 

POWER OF TRINTY
Łódzka grupa, której znakiem rozpoznawczym jest mieszanie pozytywnych brzmień reggae z mocniejszym rockowym uderzeniem. Ich debiutancki album „11”, ukazał się w 2007.
Bajecznie rytmiczna, charyzmatyczna, z lekką dewiacją w stronę reggae, o cudownych melodiach muzyka, bardzo szybko zyskała popularność . Zespół pojawił się na wielu festiwalach, m.in. Union of Rock Węgorzewo, Camerimage, Ostróda Reggae Festiwal, Beer Fest Belgrad czy Eska Rock Tour.

Do rozgłośni radiowych trafił właśnie pierwszy singiel łódzkiego zespołu Power Of Trinity pt. „Chodź ze mną”, który zapowiada ich drugą płytę – „Loccomotiv” (premiera 31 października 2011 roku). Już teraz można posłuchać singla pod linkiem:

Na nowej płycie „Loccomotiv” znajduje się 12 energetycznych utworów, łączących ostre brzmienia gitar, dub, alternatywne melodie oraz niebanalne teksty. Płyta jest zbiorem obserwacji i odczuć, czasem tematy są błahe, a czasem śmiertelnie poważne.
Album jest mocno rockowy, ale nie pozbawiony elementów dubstepu i eksperymentalnego reggae, za które odpowiedzialny jest trójmiejski producent dubstepu – Faz, znany ze współpracy m.in. z Dreadsquadem.
Kuba Koźba udzielał się jako wokalista projektu Zbigniewa Hołdysa – „Kosmos”, a basista Krzysiek Grudziński występował z legendarną, punkową Moskwą.
Zespół tworzą: Jakub Koźba (wokal), Łukasz Cyprys (gitara), Krzysiek Grudziński (bas), Grzesiek Graczyk (perkusja).

poweroftrinity.com

Fundamenty to nowy projekt muzyczny KaceZeta – artysty znanego dotychczas  głównie na polskiej scenie reggae/dancehall.
Mimo wyraźnych inspiracji tymi gatunkami, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zamknąć w szufladce. Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. Kompozycje są zgrabne, zaczepiają chwytliwymi ale nie tandetnymi melodiami. W nagraniach zostały wykorzystane głównie instrumenty akustyczne, co nadało brzmieniu kameralności.
Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna.
KaceZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. Bez wysiłku bawi się akcentem, nadając polskiemu językowi unikalną melodykę.
W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, (Fundamentalnych) unikając jednocześnie wpadnięcia w pułapki patosu czy banału.
Dzięki swej szczerości, bezpośredniości i luzowi, potrafi wystąpić wobec słuchacza z pozycji dobrego przyjaciela, dbającego o nasze powodzenie.
Materiał został wyprodukowany przez Dżeksonga Onaszkiewicza – lidera legendarnego reggaeowego zespołu Immanuel.
Podstawowy skład zespołu stanowią:
gitara, wokal: KaCeZet
gitara: Jacek „Dżeksong” Onaszkiewicz
bas: Alfred Laskowski
perkusja: Beniamin Onaszkiewicz

muzycy sesyjni i goście biorący udział w nagraniach
Grzegorz „Sorbee” Sorbian – gitara solowa
Maciej „MadMajk” Malicki – wokal
Marcel „Junior Stress” Galiński – wokal
Maurycy „Rastamaniek” Tarkowski  – wokal
Norbert „Norbullo” Kubacz – kontrabas

KaCeZet
Kacezet to warszawski wokalista   reggae znany dziś głównie z płyty  „Stara Szkoła“ produkcji MMF-a z Dreadsquadu.
Swoją przygodę z muzyką zaczął w gimnazjum od nauki gry na gitarze elektrycznej w szkole im. Krzysztofa Komedy. W latach 2002-2008 występował z zespołem Tabula Rasa, z którym w 2006 roku wydał płytę „Niczego“.
W tym czasie KaceZet zaczął stawiać pierwsze kroki w świecie soundsystemów, grając imprezy pod szyldem Soundz of Freedom, razem z Rastamańkiem i Klonem.
W ciągu niemal 10 lat od początku swojej muzycznej kariery, KaceZet zagrał setki koncertów, odwiedzając kluby i festiwale w każdym zakątku polski.
Występował na jednej scenie z artystami takimi jak:
Cypres Hill, Nas i Damian Marley, Matisyahu, M.O.P, Jeru the Damaga, Jah Mason, Lutan Faya, Jamal, Marika, East West Rockers, Warszawski Deszcz, Tede, Pezet, O.S.T.R, Junior Stress, Bob One, Bas Tajpan, Natural Dread Killaz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE