Home / Bałkany / Albania / Albania znowu zielona: PKB wzrósł o 2,1% w II kwartale

Albania znowu zielona: PKB wzrósł o 2,1% w II kwartale

W II kwartale br. albańska gospodarka rozwijała się w tempie 2,1% r/r po spadku o 0,2% w I kwartale, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Do wzrostu najbardziej przyczynił się przemysł, równoważąc drastyczny spadek w budownictwie.

W skali roku najszybciej rosły sektory telekomunikacji i poczty (9,9% r/r), przemysłu (6,4% r/r), usługi i rolnictwo (po 5,6% r/r) i handel (5,1% r/r). Jednocześnie drugi kwartał z rzędu skurczyła siębranża budowlana, aż o 18,4% r/r, a trasport o 7% r/r.

W porównaniu z I kwartałem PKB wzrósł o 0,93%, w tym w przemyśle o 16,7% k/k, poczta i telekomunikacja o 4,3% k/k, a transport i usługi po 0,8-0,9% k/k.  Tymczasem branża budowlana odnotowała spadek o 12,1% k/k, a handel nieznacznie zmniejszył się o 0,3% k/k.

Powrót na ścieżkę wzrostu po załamaniu w I kwartale to pozytywny sygnał, ale odbicie to było raczej zbyt słabe, żeby doprowadzić do spełnienia prognoz rządowych o wzroście PKB na poziomie 3% za rok 2012. MFW i Bank Światowy bardziej realistycznie przewidują tempo rozwoju gospodarczego Albanii w tym orku na 0,5% – 1%.

 

Źródło: instat.gov.al, TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE