Home / Bałkany / Albania / Albania: MFW przewiduje 0,5% wzrostu PKB w 2012, FinMin upiera się przy 3%

Albania: MFW przewiduje 0,5% wzrostu PKB w 2012, FinMin upiera się przy 3%

Wzrost gospodarczy Albanii wyniesie w 2012 r. 0,5%, a poziom długu publicznego stanowi czynnik ryzyka, ostrzegał szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Albanii Nadeem Ilahi, podczas gdy towarzyszący mu podczas konferencji prasowej Minister Finansów Albanii Ridvan Bode upierał się przy 3%.

Albania nie doświadczyła dotychczas skutków kryzysu gospodarczego, jednak obecnie negatywnego wpływu wydarzeń w regionie nie da się uniknąć, i w bieżącym roku wzrost gospodarczy spadnie do 0,5%, a w przysżłym może wzrosnąć do 1,3%, mówił Ilahi podczas konferencji prasowej z przedstawicielami Ministerstwa Finansów Albanii i Banku Albanii.

– Ministerstwo ma rację, kiedy zwraca uwagę, że poziom długu nie wzrósł tak, jak w innych krajach Bałkanów czy Europy, jednak jesteśmy zdania, że poziom jest nadal zbyt wysoki, i że jest ryzykowny z punktu widzenia rynku – powiedział przedstawiciel MFW. – Naszą radą jest, żeby budżet w roku 2013 utrzymał deficyt na poziomie z roku bieżącego.

Minister Finansów Albanii Ridvan Bode przyznał co prawda, że tempo wzrostu gospodarczego jest niższe niż prognozowane przez rząd 4,3% w 2012 r., jednak realnie wzrost nie wyniesie mniej niż ok. 3%.

Albania utrzyma w 2013 r. obecną politykę fiskalną, i utrzyma rozwój gospodarczy na poziomie poniżej 60% z roku 2012, zadeklarował Bode. Podobnie na niskim poziomie mają pozostać podatki, co będzie sprzyjało inwestycjom zagranicznym, które są najlepszym środkiem do przyspieszenia wzrostu i powrotu do oczekiwanych parametrów gospodarki.

Misja MFW przyjechała do Tirany z dwutygodniową wizytą, żeby omówić tegoroczną i planowaną politykę fiskalną rządu Albanii.

 

Źródło: TV ScanGazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE