Home / Bałkany / Czarnogóra / Zadłużenie Czarnogórców we frankach szwajcarskich sięga 35 mln EUR
euro - pgportal.me

Zadłużenie Czarnogórców we frankach szwajcarskich sięga 35 mln EUR

Ze względu na drastyczne zmiany w relacji pomiędzy frankiem szwajcarskim a euro od początku kryzysu wielu obywateli Czarnogóry, którzy zaciągnęli kredyty w tej właśnie walucie, musi spłacić kwotę wyższą, niż ta, którą pożyczyli przed kilku laty. Centralny Bank Czarnogóry (CBCG) obawia się, że część z nich może mieć problemy ze spłatą zadłużenia.

Z danych rejestru kredytowego wynika, że do końca lutego zgłoszono 518 pożyczek we frankach szwajcarskich. Zadłużenie na nich sięga ponad 35 mln EUR – poinformowali przedstawiciele CBCG.

Ten rodzaj kredytu był udzielany w Czarnogórze tylko przez Hipo Alpe Adria Bank w 2007. i 2008. roku. Centrum  ochrony konsumentów (CEZAP) zamierza złożyć wobec banku pozew, twierdząc, że wprowadził on swoich klientów w błąd.

Bank odpiera zarzuty, tłumacząc, że wszyscy klienci byli informowani o dużym ryzyku i możliwości zmiany kursu walut. Do tej pory do CEZAP zgłosiło się 130 niezadowolonych obywateli.

 

Źródła: vijesti.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE