Home / Bałkany / Chorwacja / Wymiana handlowa Czarnogóry z partnerami zagranicznymi w 2012 roku

Wymiana handlowa Czarnogóry z partnerami zagranicznymi w 2012 roku

MONSTAT.balkanistyka.org

 

Całkowita wartość handlu zagranicznego Czarnogóry w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku wyniosła ponad 2 mld EUR, co oznacza 4% spadek w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Cenę rynkową wyeksportowanych towarów szacuje się na niespełna 370 mln EUR (spadek o 19,3% w stosunku do analogicznego ubiegłorocznego okresu), z kolei importowanych na ok. 1,8 mld EUR, czyli mniej o 0,1%.

W strukturze eksportu najliczniej reprezentowaną grupę stanowiły metale kolorowe, żelazo i stal, zaś importowano przeważnie żywność i żywe zwierzęta – mięso, zboża i przetwory zbożowe.

Głównym partnerem eksportowym Czarnogóry była Chorwacja, ale także Serbia i Słowenia, a importowym – Serbia, Grecja oraz Chiny. Handel zagraniczny przeprowadzano w największej mierze z członkami CEFTA oraz Unii Europejskiej.

 

Ze szczegółowymi danymi przygotowanymi przez MONSTAT można się zapoznać pod adresem internetowym: monstat.org.

 

Źródła: monstat.org

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE