Home / Bałkany / BiH / W 2011 r. mieszkańcy BiH wydali 600 mln euro na papierosy

W 2011 r. mieszkańcy BiH wydali 600 mln euro na papierosy

Tendencja wzrostu cen wyrobów tytoniowych nie znajduje odzwierciedlenia w zmniejszeniu zapotrzebowania i przewiduje się, że w tym roku przychody z akcyzy na papierosy wyniosą ok. 430 mln euro.
Mieszkańcy BiH, w zeszłym roku, na papierosy wydali ponad 1,2 mld KM [2,4 mld PLN].
W Urzędzie ds. Podatków Pośrednich BiH [UIO BIH], w 2011 r. wydano 473.785.290 banderoli, co oznacza, że sprzedano mniej więcej tyle samo paczek papierosów. Paczka papierosów w BiH kosztuje średnio 1,25 euro.
Eksperci twierdzą, że przedstawione statystyki dotyczące kwoty wydanej na wyroby tytoniowe są ogromne. Koordynator ds. kontroli tytoniowej Instytutu Zdrowia Publicznego, Aida Ramić-Čatak podkreśliła, że wzrost cen wyrobów tytoniowych nie wpłynął na zmniejszenie ich użycia.
– Nasz rząd ciągle narzeka, że z powodu ograniczonego budżetu nie ma pieniędzy, które mógłby przeznaczyć na kampanię w zakresie zapobiegania i rzucania palenia. Obliczono, że 600 mln euro poszło z dymem, a z tym także i ludzkie zdrowie. Gdyby choć tylko część tych pieniędzy zainwestowano w zapobieganie palenia, rezultaty byłyby na pewno widoczne – podkreśliła Aida Ramić-Čatak.
Rzecznik UIO BiH Ratko Kovačević twierdzi, że oczekuje się, że przychód z akcyzy w tym roku wyniesie 430 mln euro.
Przeciwników palenia cieszą dane UIO BIH, wg których podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe cały czas będzie się zwiększał, tak aby w 2014 r. osiągnął wartość 1,3 euro od jednej paczki papierosów.

Źródło: seebiz.com, vijesti.ba, radioilijas.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE