Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Zagraniczne firmy zainwestują w kolej

Turcja: Zagraniczne firmy zainwestują w kolej

Zagraniczne i lokalne przedsiębiorstwa kolejowe, zajmujące się konstrukcją lokomotyw i wagonów, przygotowują się do wejścia na turecki rynek. Rząd w Turcji pracuje nad projektem ustawy dotyczącym liberalizacji sektora kolejowego do końca br.

– Inwestycje w tureckim sektorze kolejowym osiągną 150 mld USD do 100 rocznicy powstania Republiki Turcji – powiedział prezes Stowarzyszenia Transportu Kolejowego w Turcji İbrahim Öz.

Duże europejskie firmy, jak Deutsche Bahn, Schenker Arkas czy Rail Cargo, oferują transport kolejowy w Turcji ze swoimi własnymi wagonami i lokomotywami. Natomiast amerykańska firma The Greenbrier Companies wyraziła ambicje dotyczące otwarcia swojej fabryki w Turcji, która miałaby produkować 1000 wagonów rocznie.

Wiele krajowych firm jest również gotowych do rozpoczęcia produkcji wagonów w następstwie liberalizacji w sektorze kolejowym.

Zamówienia na produkcję wagonów w tym roku znacznie wzrosły w porównaniu z poprzednimi latami. Tülomsaş, spółka zależna od Tureckich Kolei Państwowych (TCDD), która produkuje wagony i lokomotywy, przyjmuje już zamówienia na przyszły rok. Obecna średnia cena za lokomotywę wynosząca 1,25 mln EUR może się zmniejszyć, ponieważ firmy prywatne będą mogły produkować i sprzedawać lokomotywy w kraju na podstawie nowej ustawy.

Źródło: dunya.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE