Home / Bałkany / BiH / Turcja w czołówce zagranicznych inwestorów w BiH

Turcja w czołówce zagranicznych inwestorów w BiH

Tureckie firmy zwiększyły inwestycje w Bośni, co uplasowało Turcję na 5 pozycji wśród zagranicznych inwestorów. Na czołowych miejscach znalazły się kolejno Serbia, Luksemburg, Holandia i Arabia Saudyjska, wynika z danych przygotowanych przez Urząd Statystyczny BiH za 2011 r.

W okresie od maja 1994 r. do grudnia 2010 r. łączna kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Bośni wyniosła 4,9 mld EUR, wskazują dane Banku Centralnego BiH. Do 2010 r. prowadzenie w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Bośni obejmowała Austria, ale zmieniło się to w ciągu 2 ostatnich lat, kiedy Turcja zaczęła intensywnie inwestować na Bałkanach.

W ubiegłym roku turecka firma Viyenats Kireçtaşı zainwestowała 3 mln EUR w bośniackim przemyśle wydobywczym, natomiast Şişecam Soda ponad 4 mln EUR. Ponadto TürkOil (turecki dystrybutor paliw i produktów ropopochodnych) zainwestował w Bośni również blisko 3 mln EUR.

 

Źródło: haberler.com

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE