Home / Polska i Bałkany / Targi produktów rolnych w Prisztinie

Targi produktów rolnych w Prisztinie

W środę, w centrum handlowym „Planet Shopping Center” w Prisztinie rozpoczęły się targi produktów rolnych, zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa oraz Kosowską Izbę Gospodarczą (Oda Ekonomike e Kosovës). Trwające do 20 października targi, zgromadziły producentów z Albanii, Grecji i Kosowa, w tym z dwóch gmin północnego Kosowa – Zvečan/Zveçan i Zubin Potok.

Podczas targów zaprezentowało się ponad 70 przedsiębiorstw rolnych. W tym roku producenci rozszerzyli gamę artykułów, wzrosła także ich jakość. Minister rolnictwa, Blerand Stavileci, podczas otwarcia targów powiedział, że z każdym rokiem przybywa zainteresowanych sektorem rolniczym, dlatego w przyszłości rolnictwo stanie się jeszcze mocniejszym filarem rozwoju gospodarczego. Stavileci zwrócił również uwagę, że w ostatnich latach wzrosło wsparcie finansowe w tym obszarze, podkreślając, że obecnie praktycznie nie istnieją podsektory rolnictwa, które nie otrzymałyby pomocy ze strony Ministerstwa. Zdaniem Stavileciego udzielone dotychczas dofinansowanie spowodowało zwiększenie wydajności i podniosło jakość produktów. Ponadto, w przyszłym roku pogram wsparcia będzie rozszerzony, co powinno zachęcić rolników do kontynuowania pracy.

Prezes Kosowskiej Izby Gospodarczej, Safet Gërxhaliu, powiedział, że w sytuacji kiedy przemysł jest słabo rozwinięty, rolnictwo i agrobiznes mogą generować rozwój gospodarczy. Sektor rolniczy gwarantuje nowe miejsca pracy i poprawia bilans płatniczy, dlatego też jego wsparcie należy do priorytetów rządu.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE