Home / Bałkany / Bułgaria / Szwajcarski LEM inwestuje w Bułgarii

Szwajcarski LEM inwestuje w Bułgarii

capital.bg

Szwajcarska firma LEM rozpocznie produkcję wysoko technologicznych urządzeń pomiarowych na terenie Bułgarii – otwarcie nowego obiektu odbędzie się w październiku br. w Sofii. Budowa zakładu produkcyjnego to inwestycja o wartości około 1,6 mln EUR, Bułgaria została wybrana ze względu na niskie koszty produkcji oraz położenie – produkty będą lepiej dostępne dla klientów europejskich, firma uniknie ryzyka związanego ze zmiennymi kursami walut.

To już drugi projekt inwestycyjny szwajcarskiej firmy z branży elektronicznej w Bułgarii – ubiegłej jesieni firma Reichle & de-Massari otworzyła zakład produkcyjny złącz światłowodowych oraz centrum badań i rozwoju (R&D) w Sofii.

Głównym przedmiotem działalności firmy LEM jest produkcja czujników napięcia i innowacyjnych urządzeń pomiarowych. Jej obroty w latach 2011-2012 wyniosły 192 mln EUR. Spółka jest publiczna, a jej akcje są notowane na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 1986 roku.

LEM w Bułgarii będzie na początku zatrudniał 50 pracowników, a zakład będzie mieścił się w wynajętym obiekcie o powierzchni 4500 m². Obecnie fabryki LEM znajdują się w mieście Machida w Japonii oraz w Genewie – strategia firmy to przeniesienie całości produkcji do krajów europejskich, gdzie koszty będą niższe. W Szwajcarii będą docelowo wytwarzane jedynie wysokospecjalistyczne produkty z przeznaczeniem na rynki międzynarodowe.

– Otwarcie zakładu produkcyjnego w Bułgarii jest kamieniem węgielnym dla rozwoju LEM. Dzięki nowej mocy produkcyjnej nie tylko zwiększy się nasza konkurencyjność, ale i zmniejszy ryzyko walutowe – komentuje dyrektor generalny LEM, François Gabella.

Źródło: investor.bg, capital.bg, manager.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE