Home / Gospodarka / Infrastruktura / Spada wartość spółki „Przewozy Towarowe” Bułgarskich Kolei Państwowych

Spada wartość spółki „Przewozy Towarowe” Bułgarskich Kolei Państwowych

Proces prywatyzacji „Przewozów Towarowych” Bułgarskich Kolei Państwowych (Balgarski dyrżawni żeleznici) jest aktualnie w toku, jednak władze spółki są zmuszone do weryfikacji reguł tej procedury, które zostały pierwotnie ustalone. Przede wszystkim chodzi o mniej rygorystyczne warunki finansowe. Usługi przewozowe to obecnie jedna z dziedzin gospodarki, których sytuacja rynkowa jest w Bułgarii niekorzystna.

Przez pierwsze półrocze 2012 spółka odnotowała ok. 2,5 mln EUR straty. Informacja o kłopotach finansowych została ogłoszona w czwartek przy okazji demonstracji pilotażowego projektu wyposażenia lokomotyw w urządzenia monitorujące. Nowy sprzęt ma zapobiec kradzieżom paliwa – przez nie BGŻ traci rocznie ok. 0,5 mln EUR.

Ministerstwo Finansów transferowało we wtorek dla spółki ok. 7 mln EUR – tyle wynoszą miesięczne państwowe dotacje dla BDŻ. Z tej okazji, wiceminister ds. Finansów, Władisław Goranow zaznaczył, że rocznie ok. 25 EUR pochodzących z kieszeni podatnika trafia na utrzymanie spółki. Dotacje zostaną wstrzymane – spółka posiada obecnie ok. 14 mln EUR niezabezpieczonego długu.

– Mamy nadzieję, że prywatyzacja „Przewozów Towarowych” do końca roku stanie się faktem. – komentował sytuację dyrektor Bułgarskich Kolei Państwowych, Płamen Dżurow na spotkaniu z dziennikarzami. – konieczne jest w tej chwili przygotowanie nowej wyceny spółki i zmian w procedurze prywatyzacyjnej.

Dyrektor nie określił aktualnych szacunków dotyczących wartości „Przewozów Towarowych”. Będzie to jednak z pewnością niższa kwota niż dotychczas sugerowana suma, ok. 100 mln EUR.

Źródło: klassa.bgdnes.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE