Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Zakończył się pierwszy etap prac w elektrociepłowni Kostolac

Serbia: Zakończył się pierwszy etap prac w elektrociepłowni Kostolac

11 grudnia w elektrociepłowni Kostolac zakończył się prace nad modernizacją bloku B2, którego moc wynosi 350 MW. Działania związane z unowocześnianiem i zwiększeniem efektywności tej części elektrociepłowni trwały 8 miesięcy, zaś znaczna część wykorzystanych środków pochodziła z kredytu udzielonego Serbii przez chiński bank Eksem, którego wysokość wynosiła 64 mln USD.
W prace w placówce w Kostolcu zaangażowana jest największa państwowa spółka energetyczna w Serbii „Elektroprivreda Srbije”(EPS). Przewodniczący zarządu tej firmy Aca Marković wyjaśnił, że dzięki przeprowadzonym działaniom do końca roku możliwe będzie dostarczenie 35 mld kWh energii elektrycznej, co ma duże znaczenie dla wypełnienia bilansu.
W uroczystościach towarzyszących otwarciu bloku B2 uczestniczył premier Serbii Ivica Dačić. Powiedział on dziennikarzom, że współpraca z Chinami przy tym projekcie dała dobre rezultaty i władze serbskie mają nadzieję na poszerzenie zakresu wspólnych działań w przyszłości. Premier wyjaśnił, iż dotyczy to przede wszystkim budowy nowego bloku D3 w elektrociepłowni, która miałaby być częścią większego międzynarodowego projektu realizowanego przez Chiny.

Źródła: rts.rs, politika.rs, tanjug.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE