Home / Gospodarka / Infrastruktura / Serbia: Zakończono negocjacje dotyczące kredytu na budowę dworca „Prokop”

Serbia: Zakończono negocjacje dotyczące kredytu na budowę dworca „Prokop”

Przedstawiciele władz Serbii oraz Kuwejckiego Funduszu na rzecz Arabskiego Rozwoju Ekonomicznego (KFAEB) podpisali umowę o kredycie w wysokości 25 mln EUR na budowę dworca kolejowego „Prokop” w Belgradzie. Warunki umowy negocjowane były już w październiku, o czym pisaliśmy na stronach bałkanistyki.org.

Umowa gwarancyjna została podpisana przez Ivicę Daczicia, premiera Serbii oraz Abdulwahaba al Badera, dyrektora generalnego funduszu. Umowę w imieniu serbskiej kolei podpisał kierownika tego przedsiębiorstwa, Milovan Marković.

Obecny na spotkaniu był także minister transportu i finansów Milutin Mrkonjić, który odpowiedzialny będzie za drugi etap projektu i jego jak najszybszą realizację.

Premier Daczić powiedział po podpisaniu umowy, że pożyczka to tylko część niezbędnych środków do zrealizowania projektu. Nie określił terminu zakończenia działań, dodając tylko, że w interesie Serbii leży, by budowa zakończyła się jak najszybciej, gdyż tereny na których teraz znajduje się dworzec główny mogą zostać wykorzystane do dużo bardziej opłacalnych dla miasta celów. Premier zauważył także, że Serbia otrzymała pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach – stałej stopie procentowej 3 proc. rocznie, okresie spłaty wynoszącym 18 lat oraz okresie karencji równym 4 lata. To tylko jeden z możliwych projektów we współpracy z Kuwejtem, istnieją jeszcze szerokie pola współpracy w dziedzinie rolnictwa, budownictwa i przemysłu obronnego, dodał premier.

Al-Bader wyjaśnił, iż fundusz działa w wielu krajach, które wykazują trudności w rozwoju gospodarczym, i dodał, iż jest szczęśliwy, mogąc pomóc Serbii, a ten projekt stanowi ważny krok w tym kierunku.

Stacja Belgrad Centrum służy teraz podmiejskiej kolei Beovoz, zaś dalekobieżne i międzynarodowe pociągi odjeżdżają z głównego dworca kolejowego.

Budowa stacji Belgrad Centrum rozpoczęła się w 1977, ale szybko została zawieszona z powodu braku środków, następnie wznowiona w latach 90. i ponownie przerwana w 2000 roku.

Belgradzki węzeł kolejowy, którego częścią jest „Prokop”, odgrywa kluczową rolę w ruchu kolejowym. Znajduje się on na trasie głównych międzynarodowych połączeń łączących Stambuł i Paryż, Budapeszt i Ateny oraz Bukareszt i Bar.

 

Źródło: akter.co.rs, studio.rs, pressonline.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE