Home / Polityka / Serbia: Przyjęto budżet Belgradu na 2013 rok

Serbia: Przyjęto budżet Belgradu na 2013 rok

Rada Miasta Stołecznego Belgradu przyjęła w piątek (14 grudnia) budżet na 2013 rok. Przewidziano w nim, że łączne środki miasta oraz jego gmin w przyszłym roku będą wynosiły 91,3 mld RSD, natomiast deficyt budżetu miejskiego będzie wynosił 3,9 mld RSD.

- Budżet zapewnia ciągłość rozwoju miasta, gdyż zakłada środki na główne inwestycje w kwocie powyżej 30 miliardów RSD. Subwencje w całej strukturze wynoszą 13,4 proc. Brak nowych zadłużeń, a deficyt został zmniejszony do 55 proc., co przyczynia się do zmniejszenia deficytu państwowego – poinformowała sekretarz miasta ds. finansów, Renata Milić Radujko.

Budżet na 2013 rok został zmniejszony o około 5 proc., w stosunku do tegorocznego. Jest to spowodowane zmianą przepisów, likwidującą niektóre opłaty, co będzie oznaczało zmniejszenie przychodów. Zmiany surowo krytykowały Serbska Partia Postępu (SNS) oraz Demokratyczna Partia Serbii (DSS), będące w opozycji do Partii Demokratycznej (DS), która posiada większość w Radzie Miasta.

W budżecie Belgradu na 2013 rok dla samego miasta stołecznego przewidziane jest 87,98 mld RSD, natomiast dla jego gmin – 11,167 mld RSD.

Odsetki oraz konwersja długu wobec krajowych, jak i zagranicznych banków, wyniosą około 7 mld RSD.

Jednocześnie burmistrz Belgradu, Dragan Đilas, oświadczył iż obecnie miasto jest zadłużone na kwotę 472,3 mln EUR, ale nie ma problemów ze spłatą.

- Ta kwota jest pięć razy mniejsza od tej, na którą zadłużyło się państwo w ciągu trzech minionych miesięcy – stwierdził Đilas w odpowiedzi na krytykę radnych opozycji.

Za przyjęciem budżetu głosowało 61 radnych, 31 było przeciw. Nie przyjęto żadnej z poprawek zaproponowanych przez opozycję.

Źródło: akter.co.rs, b92.net, beta.rs, ekapija.com

 

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE