Home / Bałkany / Bułgaria / Serbia planuje zacieśnić współpracę gospodarczą z Bułgarią

Serbia planuje zacieśnić współpracę gospodarczą z Bułgarią

Verica-Kalanovic - rts.rs

Według Vericy Kalanović, serbskiej minister rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego, Serbia i Bułgaria mają duży potencjał, jeśli chodzi o zwiększenie współpracy gospodarczej. Dotyczy to głównie dużych projektów infrastrukturalnych, rolnictwa czy turystyki.

Kalanović zdradziła, że na spotkaniu Belgradzie z Angelem Dimitrovem, ambasadorem Bułgarii mówiono o konkretnych projektach współpracy np. w sektorze infrastruktury. Zastanawiano się, jak wykorzystać potencjał budowy gazociągu South Stream, jak dalej przeprowadzić autostradę Niš – Sofia, z bułgarskiej strony do Dimitrovgrada, biorąc pod uwagę fakt, że Serbia jest zaangażowana w budowę 10 Korytarza do granicy z Bułgarią.

Podkreślono, że jest także duże zainteresowanie przygranicznych gmin, po obu stronach, otwarciem nowych przejść granicznych. Ma być to miejsce, gdzie odbywać się będzie ciągła wymiana ludzi i towaru, dodała Kalanović. Mówiono także o wykorzystaniu potencjału turystycznego pasma górskiego Stara Planina, a także inicjatywie wspólnego spotkania obu Ministerstw Rozwoju Regionalnego oraz wspólnych posiedzeń burmistrzów i prezydentów miast z terenów przygranicznych.

Ambasador Angel Dimitrov również ocenił rozmowę jako bardzo udaną i ważną. Wyraził także nadzieję, że planowane spotkanie ekspertów doprowadzi do jeszcze pełniejszego rozwoju współpracy i dopracowania projektów.

 

Źródło: rts.rs, tanjug.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE