Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Małe elektrownie wodne mogą wyprodukować 4,7% energii elektrycznej

Serbia: Małe elektrownie wodne mogą wyprodukować 4,7% energii elektrycznej

Wykorzystując całkowity potencjał serbskich elektrowni wodnych o mocy do 10 MW [w Serbii i większości państw Unii Europejskiej do małych elektrowni zalicza się te o mocy do 10 MW, poza krajami skandynawskimi, Szwajcarią i Włochami, gdzie za małe uznaje się elektrownie do 2 MW – przyp. red.], można uzyskać 4,7% energii elektrycznej, ocenił wicedyrektor Agencji ds. Wydajności Energetycznej Serbii Bojan Kovačić. Dodał przy tym, że mimo wprowadzonej w 2010 r. tzw. feed-in taryfy, czyli taryfy gwarantowanej w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, mającej zwiększyć ilość inwestycji w małe elektrownie wodne, dziedzina ta wciąż nie jest w Serbii w pełni wykorzystana.
O niewykorzystanym potencjale elektrowni wodnych przekonuje także dyrektor elektrowni „Jugoistok” Dragan Milentijević, który uważa, że obecnie tylko 10% z całkowitego potencjału odnawialnych źródeł energii w kraju stanowią małe rzeki, na których założono małe elektrownie wodne. Ocenia jednocześnie, że wartość inwestycji w zwiększenie udziału tych źródeł energii powinna wynieść ok. 13 mln EUR.
Jak na razie w Serbii, obfitującej w liczne górskie rzeki i strumienie, działa tylko szesnaście małych elektrowni wodnych. Argumenty o niewykorzystanym ukształtowaniu terenu w sektorze energetycznym zdają się jednak powoli przemawiać do władz, gdyż państwowa spółka energetyczna EPS ogłosiła niedawno plan budowy kolejnych dziewięciu małych elektrowni wodnych w kraju. Bez wątpienia ważnym argumentem może być także znaczenie strategiczne tego typu elektrowni, z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw oraz wykorzystania krajowego potencjału i mocy przerobowych do produkcji urządzeń, jak również prowadzenia prac. Takie rozwiązanie, jak oceniają eksperci, mogłoby – oprócz pozytywnych efektów społecznych i gospodarczych – przynieść oszczędności w wysokości niemal 52 mln USD.

 

Źródło: euractiv.rs, zelenasrbija.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE