Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: Trzecie spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

Serbia, Kosowo: Trzecie spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

Wkrótce w Kosowie i Serbii zostaną otwarte biura łącznikowe, natomiast 10 grudnia rozpocznie się realizacja porozumienia o zintegrowanym zarządzaniu przejściami granicznymi (IBM) – ustalono podczas trzeciego spotkania premierów Serbii i Kosowa z szefową dyplomacji UE, Catherine Ashton, które odbyło się we wtorek, 4 grudnia.

Jak podało w komunikacie prasowym Biuro Catherine Ashton, realizacja porozumienia o IBM rozpocznie się 10 grudnia w dwóch przejściach granicznych – Merdarë i Jarinjë. Natomiast w Konçul i Bërnjak – dwóch kolejnych przejściach – rozpocznie się ona 31 grudnia. Premier Thaçi przekazał, że zarządzaniem granicami zajmą się wspólnie oficerzy policji i służb celnych z Kosowa, Serbii oraz EULEX-u. Pytany o obecność symboli państwowych na przejściach granicznych, Thaçi powiedział, że jeśli  Serbowie ich nie umieszczą, Kosowo także tego nie zrobi.

Jak powiedział Ivica Dačić, mówiąc o porozumieniu IBM, Serbowie z północy Kosowa nie będą zobowiązani do posiadania dokumentów oraz rejestracji wydawanych przed urzędy kosowskie, będą także zwolnieni z opłat celnych. Jak podkreślił, był to warunek rządu Serbii do rozpoczęcia wdrażania porozumienia. Grupy robocze będą kontynuować rozmowy na ten temat 10 stycznia, skupiając się na kwestii opłat celnych i ich przeznaczenia.

Drugą ważną kwestią, w której udało się osiągnąć porozumienie, było otwarcie w Prisztinie i Belgradzie biur łącznikowych. W tym celu, premierzy zobowiązali się do wyznaczenia odpowiednich urzędników, którzy będą przedstawicielami Kosowa i Serbii, odpowiednio w Belgradzie i Prisztinie.

Na spotkaniu poruszono także tematy omawiane na poprzednim spotkaniu, m.in. ujawnienie przejrzystych danych na temat finansowania serbskich struktur równoległych istniejących w Kosowie oraz utworzenie specjalnej jednostki w ramach Kosowskiej Policji, złożonej w większości z Serbów, mającej zajmować się ochroną dziedzictwa i najważniejszych obiektów kulturowych i religijnych. Jak zapewnił Thaçi, taka jednostka już została stworzona.

Premierzy ustalili także, że dialog w zakresie energetyki i telekomunikacji będzie kontynuowany przez ekspertów. Poza tym zostanie zintensyfikowana współpraca dotycząca losu osób zaginionych.

Pierwsze spotkanie, mające na celu kontynuację dialogu na temat normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią odbyło się 19 października. Kolejne – czwarte spotkanie – planowane jest na 17 stycznia 2013 r.

 

Źródła: zeri.info, koha.net, orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE