Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Serbia i Rosja podpisały kontrakt gazowy

Serbia i Rosja podpisały kontrakt gazowy

Przedstawiciele rządów Serbii i Rosji podpisali 13 października w Belgradzie porozumienie o dostawach rosyjskiego gazu ziemnego, poinformowały agencje prasowe obu krajów. Zawarty kontrakt ma – zdaniem Belgradu – zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Serbii.
Minister energetyki w serbskim rządzie, Zorana Mihajlović, oświadczyła, że porozumienie jest tzw. umową parasolową, po podpisaniu której osobne kontrakty zawrą Srbijagas (serbska spółka gazowa) i Gazprom, które doprecyzują objętość rocznych dostaw oraz ich ceny. Dodała przy tym, że jej resort liczy na jak najszybsze przystąpienie do planowanych inwestycji, gdyż leży to w interesie serbskiej gospodarki i sektora energetycznego.
Wizyta rosyjskiej delegacji w Belgradzie była także okazją do omówienia szerszych stosunków gospodarczych obu krajów. Jak poinformował minister energetyki Rosji Aleksandar Novak, łączna wartość wszystkich rosyjskich inwestycji w Serbii w bieżącym roku ma wynieść ponad 1 mld USD, nie licząc projektu budowy serbskiego odcinka Gazociągu Południowego – ten ma kosztować ok. 2 mld USD.
Na dużą wagę kontraktu gazowego z Rosją zwraca uwagę serbski premier Ivica Dačić. Ma on być częścią planowanego porozumienia strategicznego między Serbią a Rosją, którego podpisanie Dačić już teraz nazywa „przypieczętowaniem historycznej przyjaźni i bliskości obu narodów”.
Serbskie media podają, że dzięki zawartemu kontraktowi, Serbia od przyszłego roku mogłaby liczyć na obniżenie ceny za 1000 m3 gazu z 470 USD na 420 USD. Warunkiem jest jednak spłata przez stronę serbską do końca 2014 r. starego długu w wysokości 30 mln USD, rozłożona na trzy raty po 10 mln USD.
Gazprom dostarczył Serbii w zeszłym roku 1,4 mld m3 gazu.

 

Źródło: mondo.rs, rtv.rs, ria.ru

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE