Home / Przegląd gospodarczy / Serbia: 4 – 10 lutego 2013 r.

Serbia: 4 – 10 lutego 2013 r.

dinari-srbijanet.rs_

Nowa umowa z MFW w maju

Mladjan Dinkić, minister finansów i gospodarki potwierdził, że w maju Serbia i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczną rozmowy dotyczące nowego porozumienia. Według serbskiej prasy o opóźnienie negocjacji wystąpił z wnioskiem sam MFW.

 

Niemcy i Rosja największymi partnerami handlowymi Serbii

Niemcy są największym odbiorcą towarów z Serbii. W 2012 roku wartość wyeksportowanych towarów do Niemiec wynosiła 1,32 mld USD.  Z kolei do Serbii najwięcej produktów importowano z Rosji, skąd w 2012 roku sprowadzono towary za około 2,08 mld USD.

 

Kolejne pieniądze z EBOiR na inwestycje

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje w Serbii w 2013 roku 300 mln EUR, które wspomogą realizację ponad 20 projektów. Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje w dziedzinie transportu, infrastruktury lokalnej, przemysłu przetwórczego i budownictwa. Finanse zasilą zarówno sektor publiczny jak i prywatny. EBOiR jest zadowolony z dotychczasowej współpracy z Serbią.

 

Deficyt budżetowy mniejszy niż planowano

Ministerstwo Finansów i Gospodarki poinformowało, że deficyt budżetowy w styczniu 2013 roku wynosił  7 mld RSD i był mniejszy niż planowano na ten miesiąc. Jednocześnie deficyt budżetowy w styczniu był o 3,4 mld RSD mniejszy w porównaniu ze styczniem 2012 r. Planowany całkowity deficyt budżetowy na 2013 rok wynosi 121,9 mld RSD i jest dwukrotnie mniejszy niż deficyt z ubiegłego roku. (tanjug.rs)

 

Następne kombinaty rolne na sprzedaż

Mladjan Dinkić, minister finansów i gospodarki zapowiedział, że na wiosnę tego roku do sprzedaży wystawionych zostanie kolejnych siedem kombinatów rolnych, które nie są częścią umowy z firmą Al Dahra ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każdy zainteresowany kupnem będzie miał taką możliwość.

 

Dwie nowe amerykańskie firmy w Kragujevacu

Johnson Controls otworzył w Kragujevacu dwie nowe fabryki, w których produkowane będą siedzenia do samochodów i elementy wnętrza. Wyprodukowane w fabrykach elementy będą częścią wyposażenia Fiata 500L. Amerykańska firma jest jednym z czterech największych przedsiębiorstw współpracujących z serbskim Fiatem. Wraz z otwarciem nowych fabryk powstanie 300 nowych miejsc pracy.

 

Serbia nie importowała mleka z rakotwórczymi składnikami

Chorwacja i Czarnogóra wycofuje z rynku mleko chorwackich firm Dukat i Vindija zawierające rakotwórcze alfatoksyny M1, a Bośnia i Hercegowina  natychmiast przestała importować skażony produkt. Somboled – właściciel marki Dukat – poinformował, że do Serbii nie trafiło mleko zawierające aflatoksyny. Serbski Urząd Ochrony Konsumenta przypomina jednak, że w Somobrze znajduje się fabryka firmy Dukat i apeluje o natychmiastowe przeprowadzenie w niej kontroli mleka. Tym samym urzędnicy chcą przypomnieć, że w Serbii kontrola jakości żywności prawie nie istnieje. (rs.seebiz.eu)

 

Ivica Dačić zachęca Amerykanów do inwestycji

Serbski premier Ivica Dačić w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika Wall Street Journal podkreślał zalety Serbii jako kraju otwartego na inwestycje. Dačić wyraził oczekiwanie, że w tym roku amerykańskie firmy zwiększą swoje inwestycje w Serbii. Szef serbskiego rządu rozmawiał z dziennikarzami Wall Street Jouranl także o politycznej sytuacji Serbii, drodze Serbii do UE oraz o problemie Kosowa i Metochii. (rs.see.eu)

 

Most na Drinie do 2014

Łączący Serbię i Bośnię i Hercegowinę nowy most na Drinie, który będzie znajdował się pomiędzy Ljuboviją i Bratunacem, powinien zostać ukończony do końca 2014 r. Serbia ma sfinansować budowę mostu, zaś Republika Serbska – infrastrukturę transportową. Wspólny projekt jest efektem dwuletnich rozmów.

 

Serbia dobrym miejscem do inwestowania

Według dziennika jutarnji.hr Serbia jest lepszym miejscem do inwestycji niż Chorwacja. W 2012 roku chorwaccy przedsiębiorcy zainwestowali w Serbii 130 mln EUR. Serbowie w Chorwacji inwestują niechętnie. Serbia przyciąga inwestorów wysokością kosztów utrzymania pracownika, które są mniejsze niż w Chorwacji oraz niższymi podatkami. Koszty inwestycji zależą także od regionu w Serbii oraz od indywidualnych ustaleń z inwestorami. Tych szczególnie ważnych Serbia potrafi rozpieszczać.

 

 

Opracowała: Katarzyna Ingram

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE