Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Promocja polskiego Rosomaka w Macedonii

Promocja polskiego Rosomaka w Macedonii

Zastępca ministra obrony Republiki Macedonii Emil Dimitriev wziął udział w prezentacji pojazdu kołowego transportera opancerzonego „Rosomak” na poligonie wojennym „Krivolak”. Towarzyszyli mu Ambasador RP w Skopju Przemysław Czyż, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej gen. Waldemar Skrzypczak oraz podsekretarz stanu w polskim MSZ, Bogusław Winida. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach dwustronnej współpracy międzypaństwowej.

Rosomak, produkowany w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, który sprawdził się na polach Afganistanu spotkał się z dużym zainteresowaniem macedońskich władz i sił zbrojnych. Siedmiobiegowy polski pojazd bojowy waży 22,5 tony i uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Osiąga prędkość 120 km/h. Jako pojazd na wodzie przemieszcza się z prędkością 10 km/h.

Bezpośrednio po prezentacji Dimitriev podkreślił, że zgodnie z dokumentacją strategiczną macedońskiej armii przewidziany jest zakup opancerzonego transportera. Dla wyposażenia batalionów piechoty, potrzeba 37 takich pojazdów. Na razie Skopje rozważa zakup pierwszego.

Prezentacja Rosomaka, nie była pierwszą wśród pojazdów opancerzonych, które chce zakupić Macedonia.

– Mieliśmy prezentacje z innych firm na świecie, a nasi eksperci odwiedzili również inne kraje, by sprawdzić możliwości innych produktów.

Wiceminister zapewnił jednak, że wkrótce powinno nastąpić porozumienie w rządzie i zapaść decyzja w sprawie zakupu.

Źródła: densesen.mk, kurir.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE