Home / Gospodarka / Energetyka / Prace nad serbską nitką South Stream w toku

Prace nad serbską nitką South Stream w toku

Przygotowania do budowy serbskiego odcinka South Stream zostaną zakończone w październiku, a prace konstrukcyjne ruszą już w grudniu, poinformowała w Belgradzie prezydenta Tomislava Nikolicia rosyjska delegacja, której przewodniczył doradca dyrektora generalnego Gazprom Neft Dmitrij Malishev. W spotkaniu wziął również udział p.o. przewodniczącego Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Aleksandar Vučić.
Serbska nitka Gazociągu Południowego liczyć będzie 411 km, a w jej budowę zainwestowanych zostanie 1,9 mld EUR. Ochrzczona w Serbii najwyższym interesem kraju, jest centralnym punktem porozumienia energetycznego zawartego przez Belgrad i Moskwę, które przewidywało ponadto uprzednią sprzedaż pakietu większościowego serbskiej spółki naftowej NIS (Naftna Industrija Srbije) Gazprom Neft, co uczyniono w 2011 r.
Celem Rosjan, mających 50 proc. udziałów w South Stream, jest włączenie gazociągu w transeuropejską sieć energetyczną i uzyskanie dzięki temu statusowi pomocy UE. Starania te pokrzyżowała jak na razie Komisja Europejska, która 16 lipca poinformowała o braku oficjalnego wniosku w tej sprawie. Unijni komisarze nie uważają ponadto South Stream za gazociąg zwiększający bezpieczeństwo energetyczne Europy, gdyż gaz nim płynący pochodzić będzie z Rosji, która już jest jego największym dostawcą.

 

Źródło: seebiz.eu, biznisnovine.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE