Home / Gospodarka / Infrastruktura / Powstaje piąta Specjalna Strefa Ekonomiczna w Macedonii

Powstaje piąta Specjalna Strefa Ekonomiczna w Macedonii

W miejscowości Srbjani murowany został kamień węgielny pod budowę kolejnej Strefy Technologiczno-Przemysłowej  „Kiczevo”, inwestycji wartej ponad 2 mln EUR.

Władze Macedonii zakładają, że budowa  tego typu stref ekonomicznych, wolnych od obciążeń podatkowych skutecznie wesprą lokalny rozwój gospodarczy, przyczynią się do transferu technologii i rozwoju umiejętności pracowników, zwiększą konkurencyjność macedońskich przedsiębiorstw na rynku krajowym i zagranicznych.

W chwili obecnej w Macedonii funkcjonują 2 specjalne strefy ekonomiczne – w okolicach Skopja i Sztipu, w których zainwestowano ponad 300 mln EUR. W budowie są kolejne dwie – w Strumicy i Radoviszu, a w planach jest jest powstanie podobnych w Tetovie, Strudze, Rankovcach, Prilepie i Gevgeliji. Budowa STP Kiczevo obejmuje dwa obszary o łącznej powierzchni 29,5 hektara. Pierwszy obejmuje 13,5 ha w gminie Srbjani, zaś drugi 16 ha w gminie Kiczevo.

– Poprzez budowę kolejnych stref znacznie zwiększa i rozszerza się  oferta, jaką Macedonia przedkłada zagranicznym inwestorom. Daje to większe szanse na budowę kolejnych fabryk w różnych częściach kraju – powiedział podczas ceremonii premier Macedonii Nikola Gruevski.

Źródło: novamakedonija.com.mk, plusinfo.mk, vecer.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE