Home / Bałkany / BiH / Podravka przeniesie część swojej produkcji do BiH?

Podravka przeniesie część swojej produkcji do BiH?

 

Chorwackie firmy szykują się do masowej relokacji do BiH przed wstąpieniem Chorwacji do UE. Utracą wtedy bowiem możliwość bezcłowego handlu z krajami, z którymi wcześniej podpisały umowę o wolnym handlu – CEFTA.

Chorwaci chcą pozostać konkurencyjni zarówno na rynku w BiH, jak i w innych krajach byłej Jugosławii, które, w przeciwieństwie do Chorwacji, pozostaną poza granicami UE, ale między sobą będą miały nadal możliwość wymiany towarów bez płacenia cła.

Chorwaccy biznesmeni, a wśród nich i przedstawiciele największych koncernów takich jak Podravka czy niektórych sieci supermarketów, podpisali już wstępne umowy z właścicielami obiektów w BiH. Chorwaci nie chcą powtórzyć losu niektórych firm słoweńskich, które po wejściu do UE straciły swoją pozycję na regionalnym rynku. Firmy chcą się uchronić przed płaceniem cła i ewentualnymi szkodami. W związku z tym na ich celowniku znalazły się również firmy z BiH, które zajmują się produkcją i przetwarzaniem żywności. Według informacji Press RS między nimi znalazła się również „Vitaminka” z Banja Luki.

Źródło: seebiz.net

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE