Home / Gospodarka / Macedonia: Wzrośnie wykorzystanie funduszy w ramach programu IPARD

Macedonia: Wzrośnie wykorzystanie funduszy w ramach programu IPARD

IPARD - kapital

Jak podali przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Zrzeszenia Izb Handlowych, dzięki nowym poprawkom do programu IPARD, oczekuje się zwiększenia wykorzystania tych środków w Macedonii i zmniejszenia procentu niewykorzystanych funduszy.

Według wiceministra rolnictwa, Zorana Konjanovskiego, nowo wprowadzone zmiany umożliwią dostęp do funduszy małym gospodarstwom rolnym, a dotychczasowy zapis dotyczący możliwości renowacji już istniejących obiektów, zostanie zastąpiony nowym, który dopuści wykorzystanie środków również na budowanie nowych.

– Oczekujemy, że dzięki wprowadzonym zmianom, wzrośnie liczba wniosków o przyznanie dofinansowania zwłaszcza, że zmianie uległa także granica dolnego i górnego limitu na projekty, co znacznie zwiększa krąg osób, które będą mogły się ubiegać się o wsparcie, wyjaśnił Konjanovski.

Dyrektor Agencji ds. Wspierania Rolnictwa, Toni Dimevski, podkreślił, że duże znaczenie ma także umożliwienie po raz pierwszy sfinansowania mechanizacji rolnictwa dzięki programowi IPARD.

– Do tej pory ciągniki i inne maszyny rolnicze były finansowane z programów narodowych, co oznaczało, że pozostawało około 6/7 mln euro, z których nie mogliśmy skorzystać. W tej chwili dzięki poprawkom do programu IPARD taka sytuacja nie będzie miała miejsca, dodał Dimevski

Republika Macedonii ma dotychczas bardzo niskie wykorzystanie środków z funduszy IPARD. Podpisano 167 umów na 8 mln. euro, z czego realizowane są tylko 3 z nich. Właściwe instytucje odmawiają podania konkretnej wysokości środków, które przepadły na skutek niewykorzystania możliwości dofinansowania z funduszy IPARD. Zlatko Kalenikov, prezes Macedońskiej Izby Gospodarczej, wskazuje na potrzebę stworzenia specjalnej jednostki koordynacyjnej, która będzie udzielała technicznego wsparcia przy realizacji projektów w ramach IPARD.

Źródło: kapital.com.mk, kurir.mk

 

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE