Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Skopijski Tydzień Architektury 2012

Macedonia: Skopijski Tydzień Architektury 2012

W bieżącym tygodniu w Skopje odbywają się targi architektoniczne pod nazwą Super Miasto 2.0 (Supergrad 2.0).

Celem komitetu organizacyjnego tegorocznej imprezy jest promowanie aktywnego życia publicznego i kulturalnego poprzez organizację wydarzeń kulturalnych w przestrzeni miasta, będących uzupełnieniem głównego programu.  Wydarzenia towarzyszące są dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta nieodpłatnie. Ich zadaniem jest angażowanie, bawienie i edukowanie odwiedzających. Mają one miejsce w trzech lokalizacjach: Gradski Zid – spektakl teatralny w reżyserii Niny Nikolić; otwarta przestrzeń za City Gallery – wystawa; Madżar Maalo – projekcje filmowe.

Równolegle do imprezy głównej prowadzone są, pod okiem profesorów z Austrii i Szwajcarii, warsztaty dla studentów architektury pod hasłem „Skopje Laboratorium 1.0” . Wezmą w nich udział studenci z większości krajowych i europejskich uczelni, a ich efekt końcowy w postaci prezentacji, zostanie przedstawiony szerszej publiczności w ramach oficjalnego programu imprezy.

Idea obchodzenia tygodnia architektury jest już na świecie wyraźnie zakorzeniona i służy jako płaszczyzna dla promocji i wielokierunkowych dyskusji podczas wykładów na temat architektury, urbanistyki, socjologii oraz różnorodnych wystaw, warsztatów oraz działań skierowanych nie tylko do architektów, ale także do szerszego odbiorcy.

Za jedno z najważniejszych wydarzeń podczas targów uważa się wizytę japońskiego architekta Kengo Kuma. Organizatorzy imprezy, we współpracy z Fundacją Kultury Japońskiej w Wiedniu, wręczą sławnemu twórcy specjalną nagrodę za całokształt twórczości w dziedzinie architektury i urbanistyki.

Oprócz Kengo Kuma, w Tygodniu Architektury uczestniczą również: Urban Think-Tank ze Szwajcarii,  Enota ze Słowenii, Nuno Brandao Costa z Portugalii, Aboutblank z Turcji, Buerger Katsota z Grecji, Divercity i Marc Furnival z Wielkiej Brytanii, Erich Raith i Christoph Luchsinger z Austrii i inni.  Wielu spośród wymienionych mistrzów było uczestnikami Biennale 2012 w Wenecji, podczas którego Urban Think-Tank, został nagrodzony Złotym Lwem za najlepszy projekt.

Skopijski Tydzień Architektury to coroczna impreza, odbywająca się we współpracy z Ministerstwem Kultury Republiki Macedonii, Ambasadom Austrii w Skopje, Japońskim Instytutem Kultury, Uniwersytetem Technicznym z Wiednia i innymi macedońskimi i zagranicznymi instytucjami.

Źródło: makfax.com.mk, utrinski.com.mk

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE