Home / Gospodarka / Infrastruktura / Macedonia: Przetarg na operatora 4G i telewizję cyfrową

Macedonia: Przetarg na operatora 4G i telewizję cyfrową

Macedońska Agencja Komunikacji Elektronicznej (AEK), w ramach strategii zaplanowanej na 2013 r. ogłosiła publiczny przetarg na przyznanie częstotliwości umożliwiających korzystanie z technologii 4G oraz nowy konkurs na wybór dostawcy systemu cyfrowego DVB-T do transmisji programów telewizyjnych i radiowych. To kroki przybliżające kandydata do UE do realizacji założeń unijnej Agendy Cyfryzacji 2020.

Macedonia będzie pierwszym krajem w regionie, który otrzyma operatora wdrażającego technologię LTE (Long Term Evolution) czwartej generacji. Dzięki temu, mieszkańcy będą mogli skorzystać z szybkiego, mobilnego Internetu. Zwycięzca, począwszy od 1 września 2013 r., będzie mógł korzystać z zakresu częstotliwości przeznaczonych dla technologii LTE i rozpocząć świadczenia usługi dla użytkowników końcowych. Zadaniem operatora będzie pokrycie zasięgiem 90% terytorium Republiki Macedonii w ciągu 4 lat. W ten sposób dostęp do szybkiego mobilnego Internetu będzie znacznie łatwiejszy na obszarach np. wiejskich, gdzie dostęp jest bardziej ograniczony, niż w miastach.

Cena wywoławcza za częstotliwość wynosi 25 mln EUR. Operatorzy mają czas do 8 września na zaprezentowanie przed AEK swojej oferty. Agencja spodziewa się ofert zarówno od obecnych operatorów, jak i nowych.

Z kolei nowy dostawca cyfrowego systemu DVB-T, do 1 czerwca 2013 roku musi zapewnić sygnał cyfrowy minimum 80% gospodarstw domowych w Macedonii. Wybrana w poprzednim konkursie w połowie maja br., spółka z o.o. Veselin, nie mogła zagwarantować warunków takiej umowy. Dla najbiedniejszych rodzin, których nie będzie stać na zakup nowego sprzętu do odbioru telewizji cyfrowej, Skarb Państwa przeznaczy środki na zakup 40 tys. dekoderów. Koszt jednego to obecnie ok. 10 EUR.

Źródło: utrinski.com.mk, sitel.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE