Home / Bałkany / Macedonia / Macedonia: Inflacja w październiku br. osiągnęła poziom 5,3%

Macedonia: Inflacja w październiku br. osiągnęła poziom 5,3%

Ceny detaliczne w październiku 2012 roku w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 4,1%, a koszty utrzymania zwiększyły się o 5,3%, ogłosił Państwowy Urząd Statystyczny. W październiku tego roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny detaliczne spadły o 0,7%, a koszty utrzymania wzrosły 0,2%.

Wzrost kosztów utrzymania spowodowany jest przede wszystkim wzrostem cen wielu artykułów żywnościowych, np. cena jaj wzrosła o 6,3%, mięsa o 2,9%, ryby o 1,5%, produktów zbożowych o 0,7%.

Z powodu wzrostu cen w październiku Macedończycy musieli więcej zapłacić m.in. przy zakupie obuwia (o 5%), tekstyliów (o 1,1%), odzieży i środków higieny osobistej (o 0,9%) oraz leków (o 0,6%).

Zmniejszenie wskaźnika kosztów utrzymania w październiku br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano natomiast w sektorze owoców o 4% i warzyw o 2%.

Źródła: plusinfo.mk, sitel.com.mk

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE