Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Macedonia: Doniesienia do prokuratury za terroryzm

Macedonia: Doniesienia do prokuratury za terroryzm

Po wczorajszym porannym aresztowaniu, o którym informowała balkanistyka.org, dziś do macedońskiej prokuratury generalnej trafiło doniesienie o popełnieniu przestępstwa, w związku z zabójstwem w miejscowości Smiljkovci. Wiadomo, że 2 spośród 5-ciu oskarżanych o terroryzm osób, ukrywa się obecnie poza granicami kraju.

Na konferencji prasowej poświęconej akcji policji i służb macedońskich pod kryptonimem „Potwór”, minister spraw wewnętrznych Gordana Jankuloska, wstrzymywała się od przekazania szczegółów wobec domniemanych powiązań oskarżonych z zagraniczną siatką terrorystyczną. Stwierdziła, że jest zbyt wcześnie, aby o nich mówić, gdyż hipoteza ta jest  na chwilę obecną weryfikowana.

Wobec czterech kolejnych osób odpowiednie organy złożyły doniesienie na podstawie nielegalnego posiadania, przetrzymywania i produkcji broni oraz materiałów wybuchowych.

Dla sprawców mordu, prokuratura będzie domagać się maksymalnego wymiaru kary, ogłosił prokurator Ljupczo Szvrgovski

– Prawo jest w tym względzie bardzo surowe. Terroryzm to najcięższy rodzaj przestępstwa, dla którego maksymalny wymiar kary to dożywotnie pozbawienie wolności. Mam nadzieję, że policja na podstawie analizy DNA i zebranego materiału dowodowego odpowiednio przygotowała doniesienie, dzięki czemu proces będzie mógł rozpocząć się w najkrótszym z możliwych terminów – stwierdził Szvrgovski

Ze względu na fakt, że o zbrodnię oskarżano macedońskich Albańczyków, rzecznik współrządzącej, albańskiej partii BDI, Bujar Osmani stwierdził, że członkowie tej narodowości są najbardziej zainteresowani schwytaniem przestępców i rozwiązaniem całej sprawy, a naród albański czuje się zobowiązany do maksymalnego wkładu w identyfikację zabójców. Rzecznik dodał też, że bez względu na narodowość, mordercy pozostają przede wszystkim mordercami.

Warto zauważyć, że choć na razie nie wiadomo, czy rzeczywiście wśród morderców byli radykalni islamiści wyłącznie pochodzenia albańskiego, w Macedonii żyją także konserwatywnie usposobieni muzułmanie wśród społeczności słowiańskojęzycznej – Torbesze. Niektórzy z nich byli już oskarżani o powiązania z przedstawicielami radykalnych prądów islamskich w Europie Zachodniej.

Źródła: makdenes.org, utrinski.com.mk, kurir.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE