Home / Bałkany / BiH / Liczba inżynierów i naukowców w państwach bałkańskich

Liczba inżynierów i naukowców w państwach bałkańskich

BiH prowadzi w regionie pod względem liczby naukowców, badaczy i inżynierów, wynika z badań przeprowadzonych przez Agencję Anadolija (AA) w krajach Europy Południowo-Wschodniej oraz w innych rejonach świata. To dość zaskakujący wynik, ponieważ według danych opublikowanych niedawno przez Bank Światowy to właśnie w BiH najmniej inwestuje się w naukę i rozwój (więcej w artykule: BiH nie inwestuje w badania i rozwój).

Pod względem liczebności naukowców i inżynierów w stosunku do liczby mieszkańców Bośnia i Hercegowina uplasowała się najwyżej w regionie – według najnowszych badań Światowego Forum Ekonomicznego z sierpnia 2012 r. BiH jest na 48. miejscu na świecie. Wśród krajów byłej Jugosławii na drugim miejscu znalazła się Czarnogóra (76. miejsce na świecie), dalej Serbia (78. miejsce), Słowenia (84. miejsce), Chorwacja (86. miejsce) oraz Macedonia (106. miejsce).  W rankingu znajduje się również  Turcja (41. miejsce),  Rumunia (82. miejsce),  Bułgaria (98. miejsce) i Albania (123. miejsce),. W Macedonii i Albanii zaobserwowano deficyt naukowców, inżynierów oraz kadry akademickiej.

Biorąc pod uwagę kraje na wszystkich kontynentach najwyżej sklasyfikowane zostały Finlandia, następnie Japonia, Puerto Rico, Szwecja, USA, Kanada, Tajwan, Katar, Izrael i Grecja.

 

 

Źródło: seebiz.net

 

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE