Home / Gospodarka / Infrastruktura / Kosowo: Rozpoczęto procedury związane z budową autostrady Prisztina-Skopje

Kosowo: Rozpoczęto procedury związane z budową autostrady Prisztina-Skopje

Ministerstwo Infrastruktury nie zakończyło jeszcze budowy autostrady Vërmicë-Merdar, mimo to rozpoczęto procedury przygotowujące do przetargu na budowę autostrady Prisztina-Skopje (odcinek Prisztina-Hani i Elezit). Zgłoszenia będą przyjmowane do pierwszego tygodnia sierpnia, natomiast zwycięzca przetargu zostanie ogłoszony do końca tego roku. Przewiduje się, że budowa autostrady ruszy w pierwszym kwartale 2013 r.

Jednoczesna budowa dwóch autostrad budzi jednak spore kontrowersje, o czym pisaliśmy już na łamach portalu balkanistyka.org. Opozycja twierdzi, że takie przedsięwzięcie jest zbyt kosztowne dla Kosowa, gdyż w 2013 r. rozpocznie ono spłatę pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Minister infrastruktury, Fehmi Mujota zapewnił jednak, że rząd otrzymał zgodę MFW na realizowanie dwóch projektów równocześnie. Z raportu MFW wynika natomiast, że rozpoczęcie budowy nowej autostrady będzie możliwe tylko dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży Poczty i Telekomunikacji Kosowa (Posta dhe Telekomi i Kosovës, PTK), po dokładnym ustaleniu kosztów autostrady łączącej Kosowo z Albanią.

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło procedury przygotowujące do przetargu na budowę autostrady Prisztina-Skopje. Jak zapewnił doradca w Ministerstwie Infrastruktury, Lah Nitaj, decyzja o zakończeniu procesów przetargowych do końca 2012 r., została podjęta po konsultacjach z MFW oraz Bankiem Światowym. Nitaj uspokaja także, że władze kosowskie są w ciągłym kontakcie z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, w celu znalezienia sposobu na sfinansowanie budowy drugiej autostrady.

Do ministerstwa wpłynęło już kilkadziesiąt ofert spółek krajowych i międzynarodowych, Nitaj ma jednak nadzieję, że do pierwszego tygodnia sierpnia, wzrośnie liczba ofert przedsiębiorstw międzynarodowych. Doradca nie podał konkretnej daty ogłoszenia zwycięzcy przetargu, zapewnił natomiast, że stanie się to w ciągu tego roku. Pierwsze prace miałyby się rozpocząć w pierwszym kwartale 2013 r.

Według projektu, który został zaprezentowany w 2010 r., autostrada Prisztina-Hani i Elezit  ma mieć 55 km długości oraz 2 tunele, dłuższy z nich – w Kaçaniku – ma mieć długość 2,2 km. Maksymalna prędkość na autostradzie wynosiłaby natomiast 120 km/h.

 

Źródła: kosovatimes.net, orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE