Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Kosowo: Rozpoczęła się realizacja IBM

Kosowo: Rozpoczęła się realizacja IBM

W poniedziałek, 10 grudnia 2012 r. na przejściach granicznych w  Merdare i Jarinë rozpoczęto realizację porozumienia o zintegrowanym zarządzaniu granicami (IBM), poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Kosowa oraz Służby Celne.

Kierownik grup technicznych ds. zintegrowanego zarządzania granicami, Fisnik Rexhepi powiedział, że mimo niewielkich problemów z przygotowaniem infrastruktury na przejściu w Jarinë, realizacja IBM rozpoczęła się zgodnie z planem w obu punktach granicznych i przebiega bez żadnych problemów. Wkrótce zintegrowane zarządzanie granicami zostanie wprowadzone na kolejnych przejściach granicznych.

Natomiast szef zespołu negocjacyjnego Belgradu ds. dialogu technicznego z Prisztiną,  Dejan Pavićević podkreślił, iż procedury przekraczania granic pozostają bez zmian i tak jak do tej pory, można je przekraczać za okazaniem dowodu.

Oczekuje się, że wprowadzenie zintegrowanego zarządzania granicami ograniczy kontrabandę oraz inne negatywne zjawiska, występujące na przejściach między Serbią a Kosowem.

Źródło: evropaelire.org, botasot.info

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE