Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Przedstawiono plan rozwoju Brezovicy w Brukseli

Kosowo: Przedstawiono plan rozwoju Brezovicy w Brukseli

Brezovica.kosovatimes.net

W poniedziałek, 18 marca br. w Brukseli, odbyło się spotkanie, mające na celu realizację planu rozwoju ośrodka turystycznego Brezovica poprzez przyciągnięcie zagranicznych inwestorów.

Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając potencjalnych inwestorów. Wicepremier i minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila przedstawiła dokładny plan rozwoju centrum narciarskiego, zaznaczając, iż w przyszłości ośrodek ten może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju gospodarczego.

Podczas spotkania omówiono problem prywatyzacji, która powinna dojść do skutku jak najszybciej, bowiem kompleks turystyczny Brezovica znajdujący się w okolicach Shtërpcë (serb. Štrpce) jest zamieszkiwany przez większość serbską. Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęły się już w roku 2006, a sprzedaż jeszcze nie została zakończona. Tymczasem wydłużenie procesu prywatyzacji obciąża poważnie budżet państwa.

Plan rozwoju Brezovicy jest wspierany przez biuro Unii Europejskiej w Kosowie, Międzyministerialny Komitet Sterujący, który podjął decyzję o zatrudnieniu wyspecjalizowanego doradcy inwestycyjnego, Jima Jamiesona, a także przez program Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Rozwój centrum narciarskiego jest strategicznym celem nie tylko dla gminy Shtërpcë (serb. Štrpce), ale dla całego Kosowa. Plan rozwoju przewiduje jego modernizację i rozbudowę, co pozwoli Kosowu stać się w tym zakresie konkurencją dla Macedonii i Bułgarii.

 

Źródło: kosovatimes.net, koha.net

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE