Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Polityka opóźnia prywatyzację Brezovicy

Kosowo: Polityka opóźnia prywatyzację Brezovicy

Rewitalizacja kompleksu turystycznego Brezovica może nastąpić jedynie w wyniku prywatyzacji, który powinna dojść do skutku jak najszybciej, mówią eksperci z branży turystycznej i ekonomiści.

Kompleks turystyczny Brezovica znajduje się w okolicach Shtërpcë (serb. Štrpce) zamieszkiwanych przez większość serbską. Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęły się już w roku 2006. Przedstawiciele Kosowskiej Agencji Prywatyzacji w ubiegłym roku deklarowali, że sprzedaż zostanie zakończona w roku 2012. Urzędnicy Ministerstwa Handlu i Przemysłu są obecnie w trakcie procesu wybierania firmy doradczej dla transakcji, która miałaby się również zająć oceną projektu wysuniętego przez Unię Europejską.

Tymczasem wydłużenie procesu prywatyzacji obciąża poważnie budżet państwa, z wszystkiemu winna jest polityka, uważa były minister gospodarki i finansów Kosowa Hakiego Shatri.

Podobnego zdania jest ekspert z branży turystycznej Zekë Çeku, który odroczenie prywatyzacji kompleksu turystycznego Brezovica nazywa „dużym błędem” i wskazuje podłoże polityczne jako przyczynę tego stanu. Zekë Çeku mówi również o konieczności współpracy z lokalną społecznością i przedstawieniu im korzyści płynące z rewitalizacji centrum narciarskiego w Brezovica zarówno dla nich, jak i dla rozwoju turystyki w Kosowie.

Na początku tego roku biuro Unii Europejskiej w Kosowie przedstawiło plan budowy nowego centrum narciarskiego w Brezovicy. Według tego planu nowa strefa narciarska miałaby być umieszczona w wiosce turystycznej, co stworzyłoby nowe miejsca pracy; w centrum planowanych jest 5 wyciągów linowych i ponad 25 km tras zjazdowych. Całkowity koszt kolei ma wynieść EUR 25 mln, nie podano natomiast szacowanych kosztów budowy całego kompleksu łącznie z nową infrastrukturą gastronomiczną i hotelami.

 

Źródło: evropaelire.org

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE