Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Piąte zebranie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

Kosowo: Piąte zebranie Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego

Negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu z Turcją, zlikwidowanie części licencji, reformy w rolnictwie oraz kupowanie rodzimych produktów przez instytucje kosowskie – to główne tematy, które zostały omówione na piątym posiedzeniu Krajowej Rady ds. Rozwoju Gospodarczego (Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, KKZHE).

Na początku wtorkowego spotkania, przewodnicząca KKZHE, wiceminister Mimoza Kusari-Lila, poinformowała zebranych o procesie negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu z Turcją, zaznaczając przy tym, że negocjujący postarają się, aby negocjacjami zostały objęte także usługi, a nie tylko produkty.

Od pierwszego spotkania rady jest dyskutowana kwestia usunięcia części licencji. Tym razem Grupa Robocza ds. Reformy Systemu Zezwoleń i Licencji przedstawiła wytyczne w sprawie oceny i przeglądu zezwoleń i licencji, po zatwierdzeniu których ustalono, że ustawa o zezwoleniach i licencjach zostanie zrealizowana do końca tego miesiąca.

Po omówieniu kwestii licencji, minister rolnictwa, Blerand Stavileci zaprezentował politykę rolną oraz reformy dążące do wzrostu produktywności, a także dostępu do finansowania dla rolników, skupiając się na zmniejszeniu ryzyka poprzez pokrycie części zabezpieczenia kredytów.

W następnych punkcie spotkania, minister Kusari-Lila podkreśliła, jak ważne jest kupowanie rodzimych produktów i usług, stwierdzając, że instytucje rządowe powinny być zobligowane do używania krajowych produktów w kontraktach publicznych, jak to jest w wielu krajach UE oraz w USA.

Krajowa Rada ds. Rozwoju Gospodarczego jest głównym organem doradczym oraz podejmującym decyzje w sprawie polityk gospodarczych i reform w Kosowie. W jej skład wchodzą ministerstwa, stowarzyszenia biznesowe (Kosowska Izba Gospodarcza, Amerykańska Izba Gospodarcza w Kosowie i Kosowski Sojusz Biznesu) oraz międzynarodowe projekty, które wspierają rząd Kosowa w przeprowadzaniu reform gospodarczych. Rada spotyka się raz w miesiącu.

 

Źródła: orainfo.com, rtv21.tv

About Maria Reptowska

KOMENTARZE