Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Parlament przyjął rezolucję o normalizacji stosunków z Serbią

Kosowo: Parlament przyjął rezolucję o normalizacji stosunków z Serbią

Większością głosów kosowski parlament przyjął w czwartek rezolucję o normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią, która została przedstawiona przez Demokratyczną Partię Kosowa (PDK). Rezolucja otrzymała poparcie partii opozycyjnych – LDK i AAK, sprzeciwili się natomiast posłowie Vetëvendosje, którzy opuścili salę w momencie głosowania.

Podczas debaty, premier Kosowa, Hashim Thaçi podkreślił, że mormalizacja stosunków kosowsko-serbskich jest warunkiem integracji kraju ze strukturami euroatlantyckimi, a także jest ważnym środkiem, który może wpłynąć na decyzję pięciu krajów UE, które jeszcze nie uznały niepodległości Kosowa. Premier zaznaczył jednak, że dyskusja ze stroną serbską na temat specjalnego statusu dla północy Kosowa nie wchodzi w grę.

– Kosowo jest jedno, unikalne, niepodzielne, z pełną jednością terytorialną, która jest uznana na forum międzynarodowym – powiedział Thaçi.

Przeciwni rezolucji byli jednak posłowie z Ruchu Samostanowienie (Lëvizja Vetëvendosje), uznając ją jako zdradę Kosowa. Przewodniczący ruchu, Albin Kurti powiedział, że zamiast normalizacji stosunków, Prisztina powinna uzależnić dialog z Serbią od szeregu kwestii politycznych, moralnych i humanitarnych, gdyż w taki sposób przebiega proces zdobywania suwerenności. Według niego rezolucja przyniesie korzyść tylko Serbii.

Przewodniczący grupy parlamentarnej PDK, Adem Grabovci, przedstawiając końcową postać rezolucji powiedział, że do projektu wprowadzono kilka zmian, m.in. położono nacisk na realizację porozumień osiągniętych w ramach dotychczasowego dialogu na linii Prisztina-Belgrad. W czasie odczytywania dokumentu, na znak protestu, dwóch członków  Vetëvendosje, Visar Ymeri i Liburn Aliu rozłożyło transparent z napisem „Rezolucja o podporządkowaniu się Serbii”, opuszczając po tym salę i nie biorąc udziału w głosowaniu. Za uchwaleniem rezolucji głosowało 68 posłów, 3 było przeciwnych, 4 natomiast wstrzymało się od głosu.

Rezolucja jest wyrazem wsparcia parlamentu dla procesu normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią jako dwoma niezależnymi i suwerennymi państwami, zobowiązując jednocześnie rząd do raportowania efektów tego procesu przed parlamentem. Poza tym potwierdza ona, że dialog ma być ułatwiony przez UE oraz wspierany przez USA, a jego rezultaty muszą być zgodne z suwerennością Kosowa, jego międzynarodową podmiotowością, integralnością terytorialną oraz wewnętrznymi regulacjami konstytucji Kosowa.

 

Źródła: botasot.info, evropaelire.org

About Maria Reptowska

KOMENTARZE

Vetëvendosje trochę rozumiem i nie..ale normalizacja stosunków Serbii z Kosovem i tak będzie tylko na pokaz. 2 stony chcą pokazać, albo będa chciały, normalizację stosunków oh i ah, a i tak każdy wie co będzie… Lizu lizu UE, a na ulicy kulka.