Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Niepokojący spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Kosowo: Niepokojący spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w I półroczu 2012 r. spadła o 53,4% r/r – wynika z ostatniego raportu Centralnego Banku Kosowa (Banka, BQK). Nieznacznie – bo o 0,7% r/r – spadły także przekazy pieniężne od emigrantów, które wyniosły w tym okresie 261,5 mln EUR.

Spadek inwestycji w Kosowie jest skutkiem kryzysu finansowego w wielu krajach Europy oraz braku konkretnych ofert dla inwestorów ze strony kosowskich instytucji, twierdzi dyrektor wykonawczy Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Kosowie, Arian Zeka. Jak ocenia Zeka, wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych ma ogromne znaczenie dla wzrostu gospodarczego kraju, na razie jednak przyciągnięcie inwestorów jest trudne z powodu dużego poziomu korupcji oraz nie najlepszego jeszcze środowiska biznesowego.

Profesor ekonomii, Mejdi Bektashi, dodaje, że kolejnym problemem jest brak wystarczającej ochrony dla inwestorów, którzy z powodu złego funkcjonowania systemu sądownictwa, nie są w stanie rozwiązać swoich problemów. Inwestycje zagraniczne są jedyną szansą na stworzenie nowych miejsc pracy oraz szybki wzrost gospodarczy Kosowa, ocenia Bektashi.

Warto jednak dodać, że w ostatnim raporcie Doing Business Banku Światowego, Kosowo zajęło 98 pozycję. Jest to wprawdzie – zaraz po Bośni i Hercegowinie – najniższa pozycja w regionie, jednak w porównaniu z ostatnim rankingiem, Kosowo uplasowało się o 28 pozycji wyżej, co jest największym progresem od czasu, kiedy Kosowo znajduje się w rankingu.

Według danych BQK, od 2000 r. do pierwszego kwartału 2012 r., wartość bezpośrednich inwestycji w Kosowie osiągnęła 2,4 mld EUR.

 

Źródło: koha.net

About Maria Reptowska

KOMENTARZE