Home / Bałkany / Kosowo / Kosowo: Ministerstwo Rolnictwa wesprze sektor niedrzewnych produktów leśnych

Kosowo: Ministerstwo Rolnictwa wesprze sektor niedrzewnych produktów leśnych

źródło - kosovapress.com

W tym roku po raz pierwszy Ministerstwo Rolnictwa wesprze sektor niedrzewnych produktów leśnych, przeznaczając na to 500 tys. EUR. Dzięki dotacjom, wsparcie otrzymają zarówno rolnicy, którzy zajmują się zbieraniem i uprawą produktów, jak i ci, którzy je skupują, obrabiają i eksportują.

Ponad 3 tys. rodzin w Kosowie zajmuje się działalnością związaną z niedrzewnymi produktami leśnymi, które obejmują owoce, grzyby oraz zioła lecznicze i aromatyczne. Biorąc pod uwagę duże możliwości eksportowe w tej dziedzinie, Ministerstwa Rolnictwo postanowiło w tym roku po raz pierwszy wesprzeć wszystkich, którzy zajmują się tym sektorem.

Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa, Adil Behramaj, beneficjenci otrzymają wsparcie na zakup suszarek, lodówek oraz specjalistycznego sprzętu do obróbki produktów. Inwestycje zorientowane są na uniknęcie strat na poziomie lokalnych producentów i zbieraczy oraz polepszenie warunków obróbki w celu zwiększenia potencjału eksportowego i zapewnienie silnej pozycji na rynku zachodnim.

Okres składania wniosków o otrzymanie wsparcia rozpoczął się 17 stycznia i potrwa do końca lutego. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczyło na dotacje 500 tys. EUR.

 

Źródło: orainfo.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE