Home / Bałkany / Albania / Kosowo chce budowy połączenia kolejowego z Albanią

Kosowo chce budowy połączenia kolejowego z Albanią

Wciąż trwają prace nad autostradą łączącą Albanię i Kosowo, tymczasem władze Kosowa zapewniają, że Kosowo jest gotowe do budowy połączenia kolejowego, które mogłoby zmniejszyć koszty transportu oraz przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego kraju. Decyzja jednak zależy głównie od Albanii, gdyż to ona poniosłaby największe koszty przy realizacji projektu.

Dyrektor Kosowskich Kolei, Agron Thaçi twierdzi, że Kosowo jest gotowe do budowy połączenia. Odbyło się już nawet kilka spotkań z władzami Albanii w celu zbadania możliwości finansowych obu krajów. Realizacja projektu byłaby ogromną szansą dla kosowskiej gospodarki, jednak to Albania miałaby ponieść największe koszty, a na razie nie jest na to gotowa.

Jak powiedział Thaçi, Albania musiałaby zbudować 83 km na bardzo trudnym terenie, natomiast Kosowo jedynie 17-20 km na obszarze o wiele dogodniejszym. Różnica jest zatem ogromna – zarówno, jeśli chodzi o długość trasy, jak i rodzaj terenu. Albania nie jest gotowa na taki wydatek, jednak, jak zapewnia Thaçi, rozmowy będą wznawiane, gdyż Kosowo jest bardzo zainteresowane realizacją projektu.

Potwierdza to także profesor Uniwersytetu Prisztińskiego, Florim Grajçevci, podkreślając korzyści, jakie przyniosłoby to Kosowu.

– Mam nadzieję, że stworzenie połączenia kolejowego między Kosowem a Albanią, choć na chwilę obecną może wydawać się nieuchwytne, pewnego dnia będzie koniecznoscią i zostanie zrealizowane. Potrzeba jest ogromna, ponieważ wraz z otwarciem linii kolejowej Kosowo-Albania, zostanie stworzona możliwość eksportu produktów do Europy Zachodniej przez Morze Adriatyckie z portu w Durrës – powiedział Grajçevci.

Połączenie zmniejszyłoby koszty transportu, ruch pojazdów i zanieczyszczenie środowiska, co byłoby korzystne także dla Albanii. Pytanie tylko, czy na tyle, aby ponieść większość kosztów inwestycji.

 

Źródło: gazetaexpress.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE