Home / Bałkany / Bułgaria / Kommiersant: Bułgaria może zrezygnować z budowy gazociągu South Stream

Kommiersant: Bułgaria może zrezygnować z budowy gazociągu South Stream

W ubiegły piątek premier Bułgarii Bojko Borisow dał do zrozumienia, że jego kraj zrezygnuje z planów budowy gazociągu South Stream, jeśli Rosja nie wycofa żądania odszkodowania w wysokości 1 mld EUR za rezygnację Bułgarii z usług firmy Atomstroyexport przy budowie elektrowni atomowej AEC Belene.

Problemy z budową South Stream zagrażają interesom Rosji, która dzięki budowie gazociągu zamierza zmniejszyć o jedną trzecią przepływ gazu przez Ukrainę. Gazociąg Południowy ma przebiegać przez dno Morza Czarnego i Bułgarię do Grecji, Włoch oraz na Bałkany Zachodnie. Projekt budowy rurociągu tranzytowego jest wykorzystywany przez Rosję jako mocny argument w negocjacjach z Ukrainą, dotyczących utworzenia konsorcjum zarządzającego ukraińskim systemem gazotransportowym. W negocjacjach Ukraina domaga się od strony rosyjskiej znacznych obniżek cen gazu.

Komunikat premiera Bułgarii zbiegł się z konfliktem pomiędzy Gazpromem i UE. Na początku września Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko praktykom monopolowym rosyjskiego koncernu. Spowodowało ono, że Mołdawia nie zgodziła się na rosyjską propozycję obniżki cen gazu w zamian za zerwanie stosunków z UE. W sobotę wicepremier Rosji zakomunikował, że Ukraina może uzyskać stałe, a nie jednorazowe obniżki cen gazu, jeśli nie przystąpi do Unii Celnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Źródło: kommersant.ua

 

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE