Home / Gospodarka / Inwestycje / Jak kształtują się zarobki Czarnogórców?

Jak kształtują się zarobki Czarnogórców?

 

Średnie wynagrodzenie brutto wyniosło w Czarnogórze we wrześniu 2012 roku 721 EUR, co dało 483 EUR netto. Z kolei przeciętne minimalne koszty utrzymania w tym miesiącu oscylowały w granicach 793 EUR – wynika z danych Monstatu.

Średnie zarobki wzrosły w kilku sektorach przemysłu: górnictwo i kopalnictwo (7%), rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (5,8%), działalność finansowa i ubezpieczeniowa (3%), transport i przechowywanie (2,4%), handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów mechanicznych i motocykli (2,2%), nieruchomości (2,1%), budownictwo (2%), nauka i technika (1,5%), gospodarowania wodą i usuwanie odpadów (1,1%), produkcja (1%), dostarczanie prądu i gazu (0,9%) oraz edukacja (0,2%). Mniej zarobiono między innymi
w służbie zdrowia i opiece zdrowotnej oraz w usługach administracyjnych.

W porównaniu do sierpnia średnie zarobki netto wzrosły o ok. 0,6%. W analogicznym miesiącu roku ubiegłego przychody były o 1,3% niższe, jednak średni zysk za rok 2011 był wyższy o 0,2%. Należy wziąć pod uwagę, że ceny konsumenckie we wrześniu wzrosły w porównaniu z sierpniem o 0,4%.

We wrześniu Czarnogórcy najwięcej wydali na produkty i usługi nieżywnościowe (352 EUR), zaś na żywność i napoje bezalkoholowe 249 EUR oraz ok. 192 EUR na czynsz i opłaty. Minimalne koszty utrzymania zmniejszyły się w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, jednak więcej wydano na produkty nieżywnościowe.

Źródła: portalanalitika.me, cdm.me

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE