Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Grupa Hypo sprzedaje banki w BiH, Czarnogórze, Słowenii, Serbii i Chorwacji

Grupa Hypo sprzedaje banki w BiH, Czarnogórze, Słowenii, Serbii i Chorwacji

Hypo Alpe Adria Bank International wydał decyzję ws. sprzedaży swoich banków w pięciu krajach Europy Południowo-Wschodniej. Pisemne oferty kupna tychże banków będą zbierane do 7 grudnia 2012 r. do godz. 15.00. Dysponujący odpowiednimi środkami finansowymi inwestorzy, którzy do tego dnia wykażą zainteresowanie, zostaną zaproszeni do dalszych rozmów. Bank zastrzega sobie prawo do całkowitej lub częściowej zmiany, a nawet anulowania, procesu zakupu. Przygotowaniem sprzedaży zajmuje się, wybrany decyzją dorady inwestycyjnego, Deutsche Bank.

W sprzedaży znajdują się sieci banków w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czarnogórze, Serbii i Słowenii wraz z regionalnymi firmami leasingowymi. Ich całkowity bilans wynosi 11 mld euro, obsługują 1,1 mln klientów i posiadają 250 oddziałów. Sprzedaż grupy w całości jest wyjątkową ofertą i najlepszym rozwiązaniem.

Grupa Hypo ma problemy finansowe od 2008 roku. Rząd austriacki udzielił jej wówczas pomocy, stawiając jednocześnie warunek, iż do 2013 r. zwróci pożyczone pieniądze, dlatego też sprzedaż placówek na obszarze byłej Jugosławii okazała się nieunikniona. Chorwacki analityk gospodarczy Damir Novotny twierdzi, iż prawdopodobnie trafią one w ręce Rosjan (wykupili już biura Volksbanku) bądź Turków, którzy wykazują zainteresowanie inwestycjami w sektorze bankowym (dwie chorwackie instytucje bankowe zostały już sprzedane).

Prof. Vjekoslav Domljan, analityk ekonomiczny i profesor na Wydziale Ekonomicznym w Sarajewie i Mostarze, podkreśla, że Hypo zajmuje w BiH trzecią pozycję pod względem wielkości. Dodaje też, że kapitał pochodzący z Rosji, Turcji bądź innych państw niekoniecznie będzie mieć duży wpływ na lduność i gospodarkę. Możliwe, że zainteresowany kupnem będzie bank konserwatywny, który nie zaangażuje się – przykładowo – w sprawy nieruchomości.

Chorwacki „Poslovni dnevnik” ogłosił natomiast, że wbrew pierwotnym planom sprzedaży wszystkich trzech rynków w całości, co też preferuje austriacki zarząd. Po rozmowach z potencjalnymi inwestorami ustalono, iż możliwość wykupu pojedynczych części pozostanie otwarta, a o zwycięzcy zadecyduje wysokość oferty.

W roku ubiegłym Hypo uzyskała 59,1 mln euro zysku skonsolidowanego. W 2010 r. straty banku przekroczyły 1 mld euro, a w roku 2009 wynosiły 1,58 mld.

Źródła: seebiz.net, pobjeda.me

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE