Home / Bałkany / Czarnogóra / Grecy planują poszukiwania ropy i gazu u wybrzeży Czarnogóry

Grecy planują poszukiwania ropy i gazu u wybrzeży Czarnogóry


Grecka firma planuje wziąć udział w przetargu na poszukiwania nafty i gazu, który zostanie ogłoszony we wrześniu. Informację o zainteresowaniu udziałem w przetargu oficjalnie potwierdził dyrektor generalny Jugopetrolu- Ioannis Geroulanos.

Hellenic Petroleum- grecka rafineria ropy naftowej, jest większościowym właścicielem kotorskiego Jugopetrolu, na czarnogórskim rynku działa od 2002 roku. Jugopetrol to największa czarnogórska spółka naftowa, w ostatnim czasie oskarżana o oferowanie paliw wątpliwej jakości i zawyżanie cen, przede wszystkim paliwa lotniczego. Zarząd Jugopetrolu odpiera zarzuty, twierdząc, że spółka w żaden sposób nie odpowiada za wahania detalicznych cen paliwa w Czarnogórze. Sytuacja taka jest niemożliwa, bowiem odpowiednie rozporządzenia czarnogórskiego rządu obejmują ustalenia minimalnych oraz maksymalnych cen surowców a paliwo znajdujące się w sprzedaży detalicznej spełnia wszelkie wymogi określone przez surowe normy Euro5.  Przedstawiciele firmy upierają się, że bezpośredni wpływ na wysokość cen ma wysokość podatków, transport nafty oraz ceny surowców na rynku światowym. Geroulanos podkreśla, że w przypadku Montenegroairlines koszty paliwa lotniczego są niższe aniżeli te obowiązujące dla pozostałych kompanii lotniczych w regionie i w żaden sposób nie można ich już obniżyć.

Rząd Czarnogóry planuje ogłosić przetarg otwarty na koncesje na poszukiwanie węglowodorów na dnie Morza Adriatyckiego we wrześniu, o czym informowaliśmy już na łamach portalu. Grecka firma na bieżąco śledzą wiadomości dotyczące procedury przetarg. Już teraz odnotowano duże zainteresowanie krajowych i zagranicznych inwestorów historycznym dla Czarnogóry przetargiem.

 

 

Źródło: dan.co.me, vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE