Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Greckie depozyty w szwajcarskich bankach zostaną opodatkowane

Greckie depozyty w szwajcarskich bankach zostaną opodatkowane

Dziennik To Vima donosi, że wkrótce zostanie podpisana umowa pomiędzy greckim rządem a władzami szwajcarskimi, która dotyczyć będzie ujawnienia przez stronę szwajcarską i opodatkowania przez grecką depozytów, które obywatele Grecji złożyli w tamtejszych bankach i ukryli przed rodzimym fiskusem.

Greckie Ministerstwo Finansów ma nadzieję uzyskać z tego tytułu około 4-6 mld euro wpływów  do budżetu. Suma ta jest aż tak wysoka ze względu wysokie opodatkowanie depozytów zagranicznych (20-30%), a szacuje się, że Grecy zdeponowali w szwajcarskich bankach około 20 mld „zatajonych” euro.

Umowa ma być skonstruowana na wzór bilateralnych porozumień podpisanych do tej pory przez Szwajcarię i Niemcy, Zjednoczone Królestwo oraz inne państwa. Zostanie najprawdopodobniej sfinalizowana w najbliższy poniedziałek, podczas wizyty przedstawiciela Ministerstwa Finansów, Jorgosa Mawraganisa, w Szwajcarii.

Sam akt prawny gotowy był już do podpisu przed wieloma miesiącami, jednak zarówno rząd Papadimosa, jak i Pikramenosa, odmówiły podpisania go przed powtórnymi wyborami. Jak donosi członek partii SYRIZA, Dimitris Papadimulis, porozumienie w tej sprawie mogło zostać ukończone już w 2005 r. Politycy nie kwapili się jednak do przyspieszania procedury, ponieważ sami posiadali w Szwajcarii „nieoficjalne” konta

Źródło: athensnews.gr, tovima.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE

Patologia systemów finansowych nie jest tylko grecką specjalnością .