Home / Bałkany / Grecja / Grecja: Podpisano kolejny pakiet oszczędnościowy na 11,5 mld EUR

Grecja: Podpisano kolejny pakiet oszczędnościowy na 11,5 mld EUR

Przywódcy partii koalicyjnych (Nowej Demokracji, PASOK oraz DIMAR), którzy dyskutowali wczoraj plan wprowadzenia w ciągu najbliższych dwóch lat kolejnych oszczędności, nie doszli jeszcze do porozumienia w sprawie konkretnych posunięć. Dziś rano, jednak, o godzinie 12:00 czasu lokalnego, podpisali nowy pakiet, w ramach którego planują zachować w budżecie 11,5 mld euro.

Pomimo że ostatecznego porozumienia w sprawie szczegółów nie udało się jeszcze osiągnąć (o czym poinformował przewodniczący Demokratycznej Lewicy, Fotis Kuwelis, który stając na stanowisku, że osoby o najniższych dochodach muszą podlegać ochronie, odrzucił propozycję wprowadzenia liniowych cięć pensji, obejmujących w równym stopniu wszystkie grupy społeczne), rozmowy będą kontynuowane.

Od kilku dni politycy omawiają m.in. kwestię obniżenia żołdu żołnierskiego oraz cięć wypłat służb mundurowych, głównie policji, nie wiadomo również jak potoczą się losy całej budżetówki. Wczoraj minister finansów Jannis Sturnaras odmówił odpowiedzi na pytanie, czy pensje pracowników administracji publicznej ulegną obniżeniu, tak jak zakładało memorandum podpisane z Troiką. Wiadomo jednak, że zwolnienia pracowników dojdą do skutku i nie ominą nawet straży parlamentu, która zostanie zredukowana 0 130 osób, do liczby 230 funkcjonariuszy.

 

Źródło: athensnews.grethnos.gr, tovima.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE

Głupota, ciecia i reformy nie dzialaja dobrze na strukture panstwa, szkodza ludzia, wzrasta bezrobocie. Trzeba zaczac wszystko od poczatku z drahmą i tyle, a Merkel niech goni ogon.