Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Grecja: Perspektywa delegalizacji Złotego Świtu po zuchwałym zamordowaniu rapera
poreia-paulos-fyssas

Grecja: Perspektywa delegalizacji Złotego Świtu po zuchwałym zamordowaniu rapera

We wtorek wieczorem w Atenach, w robotniczych przedmieściach Pireusu (Keratsini), miało miejsce morderstwo, które wstrząsnęło nie tylko grecką, ale i międzynarodową opinią publiczną.

Wyraźnie antyfaszystowski w swojej twórczości 35-letni raper Pawlos Fyssas (pseud. Killah P) został dwukrotnie raniony nożem przez Jorgosa Rupakiasa, 45-letniego członka partii Złoty Świt. Napastnik dźgnął Fyssasa w serce, a następnie praktycznie rozpruł mu brzuch. Sprawca został aresztowany – postawiono mu zarzut nielegalnego posiadania broni oraz morderstwa. Rupakias sądzony będzie w sobotę o 9.00 rano.

Ze względu na okoliczności: charakter ran, a także fakt, że nożownik wyskoczył z samochodu, który nagle podjechał do ofiary, twierdzi się, że morderstwo mogło być zaplanowane. Ponadto, muzyk już wcześniej otrzymywał pogróżki od Chrysi Awgi. Zdarzenie poprzedziła bójka w jednej z ateńskich kawiarni i pościg co najmniej kilkunastu członków ugrupowania za raperem i jego znajomymi, w tym – dziewczyną. Pavlos Fyssas został przewieziony do pobliskiego szpitala, w którym stwierdzono jego zgon.

Pawlos Fyssas wychował się w jednej z silnie lewicowych dzielnic Pireusu zamieszkiwanych przede wszystkim przez robotników, a w dużej mierze i przez potomków greckich uchodźców z Azji Mniejszej. Wspierał czynnie wszelkie ugrupowania antyfaszystowskie, a swoje poglądy werbalizował w twórczości. Greckie media podkreślają, że jeden z wersów, które rapował okazał się być ponuro proroczy – „Dobry to dzień by umrzeć stojąc, na widoku publicznym”. Pogrzeb Fyssasa odbył się dzisiaj o 11.00 czasu greckiego.

Od wczoraj w Atenach i kilku innych miastach Grecji (Saloniki, Patra, Iraklion) trwają demonstracje i zamieszki, a także starcia antyfaszystów z policją. Do tej pory zatrzymano 130 osób i aresztowano 34.

Tymczasem greckie władze rozważają delegalizację Złotego Świtu. Przywódcy najważniejszych greckich partii (PASOK i Nowej Demokracji) powołali specjalne posiedzenie, którego celem było ustalenie zmian w legislacji, które miałyby doprowadzić do ograniczenia władzy i wpływów partii.

Członkowie socjalistycznej SYRIZY wystąpili o uczczenie w parlamencie pamięci ofiary minutą ciszy. Podkreślili, że śmierć ta powinna być przełomem i krytycznym punktem ostrzegawczym prowadzącym do zmiany polityki wobec faszyzującej Chrysi Awgi. Koncepcję minuty ciszy poparł sam Złoty Świt odżegnując się jednocześnie od samego sprawcy mordu, jednak trudno będzie ukryć partii powiązania aresztowanego 45-latka ze strukturami ugrupowania. Dziennikarze gazety Ethnos już dotarli do zdjęć, na których widnieje Rupakias. Dowodzą one dobitnie, że sprawca odwiedzał biuro Złotego Świtu 5-6 razy w tygodniu,  przyjaźnił się z innymi członkami partii, uczestniczył w zbiórkach i kolportażu żywności oraz ubrań dla potrzebujących, akcji krwiodawstwa etc. (ten typ działań w terenie jest jednym z głównych sposobów pozyskiwania głosów dla Złotej Jutrzenki wśród poszkodowanych materialnie). Dla Chrysi Awgi pracowały również żona i córka Rupakiasa, a także kilku członków jego dalszej rodziny. Jego żonie i kuzynowi już postawiono zarzuty m.in. składania fałszywych zeznań.

Skandal jest tym głośniejszy, że równolegle policja przeszukała również samochód 27-letniego szofera i ochroniarza samego lidera Złotego Świtu (jest nim leader Nikos Michaloliakos). Szoferowi postawiono z kolei zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej, amunicji, noża oraz rac znalezionych w pojeździe.

Wczoraj wieczorem (18 września 2013) Minister Porządku Publicznego, Nikos Dendias poinformował, że rząd rozważy w najbliższych dniach wprowadzenie przepisów, które zapobiegłyby podobnym zdarzeniom w przyszłości:

- Ani państwo, ani społeczeństwo nie będzie dłużej tolerowało czynów i praktyk, które podważają system prawny – powiedział Minister.

Przede wszyzstkim chodzi o odarcie Złotego Świtu z fasady „antysystemowości”. Populizm Chrysi Awgi opiera się w dużej mierze na retoryce siły wymierzonej nie tylko we „wrogów zewnętrznych”, którymi według retoryki partii są imigranci, ale i „wewnętrznych” – elity rządzące realizujące bolesny dla społeczeństwa program oszczędności.

Jednocześnie nie można zaprzeczyć, że struktury terenowe partii posługują się metodami czysto kryminalnymi (choćby w ubiegłym tygodniu grupa około pięćdziesięciu Złotojutrzenkowców pobiła metalowymi prętami członków partii komunistycznej rozwieszających plakaty). Niewydolność aparatu państwowego w wyciąganiu konsekwencji wobec Złotego  Świtu, który wchodzi wszak w skład parlamentu (18 mandatów na 300), negatywnie wpływa na obraz Grecji na arenie międzynarodowej i już wywołała debatę wokół zbliżającej się greckiej prezydencji w UE. Jednocześnie premier Samaras uzyskał mandat zaufania od europarlamentarzystów, zaś politycy europejscy wspierają jego apele do zachowania wewnętrznej spójności i do rezygnacji z wewnętrznych rozgrywek politycznych w kraju.

Chrysi Awgi jest obecnie trzecią pod względem poparcia partią w greckim parlamencie.

Na podst.: euobserver.com, ekathimerini.com, ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE