Home / Gospodarka / Energetyka / Gazprom podsumował prace nad projektem Gazociąg Południowy

Gazprom podsumował prace nad projektem Gazociąg Południowy

Służby prasowe Gazpromu poinformowały, że Spółka South Stream Transport, która jest odpowiedzialna za budowę podmorskiego odcinka gazociągu, prowadzi prace inżynieryjne oraz opracowuje dokumentację projektu. Ponadto, prowadzone są negocjacje z potencjalnymi wykonawcami budowy pierwszej nitki morskiego odcinka gazociągu.

W najbliższym czasie zostanie zatwierdzony Grafik Budowy Gazociągu Południowego w Bułgarii na lata 2013-2017. Budowa lądowego odcinka gazociągu zostanie rozpoczęta na terytorium Bułgarii w czerwcu 2013 roku.

W Serbii prowadzone są prace dotyczące planowania terytorialnego oraz badania oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) gazociągu. Zatwierdzony został już Plan Realizacji Projektu Gazociąg Południowy na lata 2013-2016. Obecnie opracowywana jest procedura przeprowadzania konkursów na dostawców sprzętu o długotrwałym procesie produkcji.

W grudniu 2012 roku  rząd Chorwacji potwierdził, że weźmie udział w projekcie budowy odnogi Gazociągu Południowego do Macedonii. W celu realizacji dostaw gazu na terytorium Macedonii Ministerstwo Energetyki Federacji Rosyjskiej  opracowuje projekt międzyrządowej umowy o współpracy przy budowie odnogi gazociągu. Natomiast Gazprom opracował analizę techniczno-ekonomiczną dostaw rosyjskiego gazu do Macedonii w ramach projektu Gazociąg Południowy.

Źródło: gazprom.ru

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE