Home / Bałkany / Albania / Gazociąg Transadriatycki: Szansa dla Albanii – raport

Gazociąg Transadriatycki: Szansa dla Albanii – raport

W ciągu budowy Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) albański PKB będzie podskoczy o  EUR 370 mln, gospodarka wzbogaci się o prawie 10 tys. miejsc pracy rocznie, a działalność gazociągu przyniesie dalsze korzyści w długim terminie, wynika z raportu autorstwa Oxford Economics (OE) na zlecenie TAP, który został przedstawiony w dniu 12 listopada na Sympozjum Gazownictwa Albanii (Simpoziumi Shqiptar i Gazit. Sprawozdanie to opiera się zarówno na publicznie dostępnych statystykacj, jak też szacunkacj konsorcjum TAP i prognozach gospodarczych OE.

W raporcie zawarte zostały analizy potencjalnego wpływu ekonomicznego projektu w trzech głównych obszarach: wkład w PKB, rynek pracy, oraz wypływy uzyskane z podatku dochodowego, i na trzech poziomach: działalności bezpośredniej, pośredniego wpływu na  sprzedaż i łańcuch popytu, oraz szersze skutki obecności i zwiększonej siły nabywczej pracowników. Wszystkie kwoty uwzględnione w raporcie wyrażone są w cenach z 2012 r.

Według przedstawionych danych, podczas budowy gazociągu TAP (lata 2015-2018):

  • na albański PKB zapracuje EUR 370 mln;
  • rocznie powstanie średnio 9 900 miejsc pracy;
  • do skarbu państwa wpłynie EUR 80 mln.

Raport wymienia również korzyści, które odnieść ma Albania w trakcie 50 lat funkcjonowania gazociągu:

  • albański PKB będzie w sumie zasilony kwotą EUR 2,6 mld;
  • rocznie będzie powstawało 240 nowych miejsc pracy;
  • z podatku dochodowego kraj uzyska EUR 2,5 mld.

Budowa TAP ma także zapewnić Albanii dodatkowe korzyści związane z rozbudową infrastruktury, na którą przeznaczone ma zostać około EUR 60 mln. W ten sposób rurociąg pomoże stać się Albanii centrum energetycznym dla całej Europy Środkowo-Wschodniej, umożliwiając dostarczanie gazu do innych krajów Półwyspu Bałkańskiego.

Dyrektor ds. konsultingu w Oxford Economics, Sam Moore, stwierdził, iż publikacja tego raportu nastąpiła w samą porę i uważa, że gazociąg TAP wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarki Albanii. – Kraj ten odniesie nie tylko bezpośrednie korzyści, lecz również te pośrednie, które są równie ważne, a może nawet i najważniejsze – dodaje.

 

Oryginalny tekst komunikatu prasowego nt. korzyści gospodarczych z TAP dla Albanii

 

Źródło: Gazeta Shqip

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE